[]

ingilizce

allow-allow for - allow of

bu üçünün farkı nedir?


 
allow izin vermek

allow of something: bir şeyin olmasına ya da kabul edilmesine olanak sağlamak. mesela The facts allow of only one interpretation.

allow for something: gelecekte olacak ya da olabilecek bir şeyi düşünmek ya da planlamak. mesela We have to allow for the possibility that we might not finish on schedule.
  • winston  (05.07.18 13:50:49) 
tureng'te along for için de hesaba katmak, olanak sağlamak, izin vermek, tölerans göstermek yazıyor. bu anlamda da kullanılıyor mu?


  • nick bulamadim  (05.07.18 13:59:12) 
evet o anlamlarda da kullanılabilir.


  • winston  (05.07.18 15:41:36) 
The facts allow of only one explanation. şöyle bir cümle gördüm. hepsi aynı anlamda da kullanılabiliniyorsa şöyle de diyebilir miyiz?

"The facts allow only one explanation." ya da
"The facts allow for only one explanation.
  • nick bulamadim  (05.07.18 17:00:32) 
ikinci cümlenin kullanımı daha uygun geldi bana.


  • winston  (06.07.18 12:15:42) 
peki aynı anlama geliyorsa neden diğerlerini kullanamıyoruz? baya kafamı karıştırdı allow.


  • nick bulamadim  (07.07.18 14:04:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.