düzenli bisiklet sürenlere sorular

1) kaç günde bir sürüyorsunuz?
2) kaç km sürüyorsunuz?
3) ortalama hızınız?
4) nerede sürüyorsunuz?
5) bisiklet bakımı için düzenli olarak neler yapıyor/yaptırıyorsunuz?
6) kask kullanıyor musunuz?
7) hiç bisiklet kazası yaşadınız mı?
8) bisikletinizin türü nedir?

Şu anda kullanmıyorum ama en son kullandığım dönem için yazayım.

1. İki günde bir.
2. Gidiş ve dönüş yaklaşık 30 km.
3. 15-20 km/h
4. Sahil boyunca ve şehir içinde bisiklet yolunda
5. Lastikler ve frenler önemli en çok. Oturduğum yerdeki bisikletçide.
6. O zaman kullanmıyordum ama şimdi olsa büyük ihtimalle kullanırım.
7. Bir kere düştüm sanırım. Bir kere arabaya çarpıyordum, bir kere de önüme çocuk çıkmıştı, çarpmadan durdum.
8. Dağ bisikletiydi. Amortisör konfor için çok önemli.
  • dissendium  (05.07.18 02:24:26 ~ 02:25:26)
1 her gün / en azından günaşırı
2 standart günlük 40km, Turlarda uzuyor tabi
3 25 civarı
4 normal şehir trafiği
5 tamamen söküp büyük bakımını yılda bir, ayda bir de ufak bisikletçide sağına soluna bakma.
6 kask eldiven olmadan o iş olmaz
7 hayır
8 hibrid ince tekerli dağ bisikleti
  • hedep  (05.07.18 02:38:22 ~ 02:38:35)
1 geçen yıla kadar haftada 2-3 sürerdim
2 her sürüş min 30 km
3 ortalama hız 25-28
4 yeşilköy- hisar hattı sahil
5 yılda bir fatihte bulunan dadaş bisiklete bakıma götürür 200 lira falan veririm
6 bisiklet 2 bacağımın arasındayken kask mutlaka kafamdadır. eldivensiz sürmüşlüğüm yok
7 bir defa ambulansla hastane, ciddili kaza. kask kafamda 5 e bölündü. omuzda eklem ayrışması. hatanın büyüğü bendeydi. şimdi iyiyim.
8 mtb 29 kadro boyu. sadece kilitli ön maşa.
  • karlmarx  (05.07.18 03:52:16)
Bisiklet sürmek amacıyla değil ama bisikletile çalıştığım için sürüyorum. Günlük sağa sola gitmeleri saymadan

1) haftada 3 4 gün
2) 30-70 km arası çok değişken. 35 40 ı buluyorum genelde.
3) 17-19
4) şehiriçi
5) 3 4 haftada bir yağ temizleme yağlama, kendim yapıyorun.
6) çalışırken hep kullanuyorum, normal sağ sola gitmelerde hayır.
7) düştüğüm zamanlar oldu. En kötüsü geçen sene sağ köprücük kemiğimi kırdım, platin takıldı.
8) şu anki hybrid
  • senolll  (05.07.18 04:15:12)
1- Haftada üç kez çıkmaya çalışıyorum.
2- Hafta içi 30-40, hafta sonu 60-70 km.
3- 28-30 km/h civarı değişiyor.
4- Önceleri Beşiktaş-Sarıyer arasıydı, birkaç kez kaza tehlikesi atlattığımdan gidiş dönüş yarım saatime kıyıp Kadıköy-Bostancı yapıyorum.
5- Ayda bir sabunu süngeri elime alıp baştan aşağı (zincir ve ruble dahil) köpüklüyorum, siliyorum, sonra güzelce kurulayıp yağlıyor ve kaldırıyorum.
6- Kesinlikle evet!
7- Birkaç hasar kaydım var. Birinde yokuş aşağı viraj içinde yol ıslaktı son anda fark ettim, ön teker kaydı asfalta yapıştım. Birinde bisiklet yolunda hızlı gidiyordum 20 yaşlarında bir eleman sebepsizce önüme atladı, önce ona, sonra betona çarptım. En son kilitli pedala alışmaya çalışırken yana devrildim, yukarıdakilerin yanında komik sayılabilecek bir kazaydı ama kaza sonuçta o da.
8- Yol bisikleti ^^
  • chicha  (05.07.18 08:58:05)
1- İşten ayrıldım, her gün sürüyorum.
2- 900 irtifaya kadar 200-230 km, 901-1500 arası 130-140 km, 1500+ irtifada 90+ km sürüyorum.
3- irtifaya göre değişiyor. Minimum 22 maksimum 37 38 oluyor 150 km civarı sürüşler.
4- trakya
5- her gün basınçlı ve köpüklü suyla temizlik + yağlama.
6- bisiklet ve kask bir bütündür, bisiklet kasksız düşünülemez.
7- 2 kere yaşadım, birinde kask diğerinde refleksler kurtardı.
8- yol bisikleti.

Hadi ben kaçtım (;

edit: kimse yalancıyı s**meyince 400 km sürüyorum diyenler varmış... en uzun sürüşü 2016 senesinde 23 ortalamayla 288 olan adam gelmiş burda 400 dior amk. geçen de bisiklet kadrosunun fiyatını gerçeğinin 2 katını yazmıştı saufhdsag vallahi komiksin yav... bilmeyen vay lan adam ne güzel sürüyor der de yol bisikleti disiplinine dair zerre fikri olmayan adam burada minimum ortalamam 25, climber, endurance falan... ülke ortam gibi ortam oldu kuran çarpsın.
  • Tears of Devil  (05.07.18 10:30:41 ~ 16:00:32)
1. Haftanın her günü, en çok 400km
2. İşe gidip gelmem 25km, idman yaparsam en çok 300km, en az 50km
3. Minimum 25km/s
4. İstanbul, Marmara Bölgesinde gidilebilecek her yerde
5. On günde bir temizlik, gün içi kontrol, kendim yapıyorum çünkü mesleğim bu (Aktif Pedal Bisiklet Caddebostan Mağazasında çalışıyorum L)
6. Kask, eldiven, gözlük, ikaz lambaları güvenlik için şart, bunlar olmadan bisiklet sürmek aklınıza bile gelmesin
7. En son ufak kazamı yola atlayan dikkatsiz bir yayaya çarparak yaptım, herhangi bir şey olmadı bana ama karşı taraf yamuldu bayağı. Büyük kaza ise Şubat 2018 de bir arabanın kapı açması yüzünden oldu, hızım inişte 28km/s idi takla atim güvercinlere kardeş oldum.
8. Yol bisikleti (climber, endurance, all-rounder)
  • mahsus mahal  (05.07.18 14:03:57)
1. hafta ici her gun
2. gidis donus yaklasik 15 km
3. gidis tingir mingir (bayagi yokus yukari cikiyorum), donuste daha hizliyim ama yine de 10km/h'i gecmez herhalde.
4. sehir icinde.
5. okulun bisiklet tamirhanesi var oraya goturuyorum ayda bir.
6. Kullanmiyorum, evde yatiyor. Hava cok sicak.
7. Bir kere bisikletin ustunden uctum. Onumde otobus ani fren yapti kacamadim.
8. Hybrid. Giant Alight 2.
  • earthsea  (05.07.18 20:09:35)
1. Hafta ici her gun ise gitmek icin. Hafta ici bir kac aksam ve haftasonlari spor icin.
2. Ise gidis gelis 22 km, hafta ici yol bisikleti ile 30-40 hafta sonu 50-70 arasi
3. Sehir bisikleti 18-20, yol bisikleti 30-32
4. her yer bisiklet yolu
5. Sehir bisikleti icin senede bir kac kez zincir ve govde temizligi. Yol bisikleti ile yazin ayda bir kisin 4-5 kullanimda bir govde/zincir temizligi ve yaglama.
6. Sehir bisikleti ile hayir, yol bisikleti ile evet.
7. Birden fazla
8. Sehir ve yol bisikleti.
  • whisky  (06.07.18 16:37:58)