karbon fibere alternatif

Duyurunun Mühendislerine,

Karbon fiber levha yerine kullanabileceğim, metal olmayan, karbon fiber gibi esnek, yalıtkan ve dayanıklı olan, Türkiye'de nispeten kolay ve uygun fiyatlara mal edebileceğim levha halinde malzemeler/alternatifler arıyorum.

2mm'lik levhadan lazerle irili ufaklı parçalar kestirip projelerimde kullanmak istiyorum.

Ayrıca türkiye'de üretilen bir malzeme olursa şahane olur.

Bir de Türkiye'de karbon fiber üretiyoruz sanırım. Dolayısıyla mantıken olmalı fakat yine de sorayım. Ülkemizde 'karbon fiber levha' üretimi de var mı?

Bilenler cevaplarsa sevinirim.

Levha olarak üretilmez karbon fiber. Epoksi reçine ile tabaka olarak birbirlerine yapıştırılarak levha hâline getirilebilir.

Benim danışman hocam çalışmamız için şu siteden almıştı hatırladığım kadarıyla.

www.dostkimya.com

Ben kendi çalışmamda karbon fiber ile cam elyaftan oluşan kompozit malzemelerin eğilme analizini yapmıştım.

Alternatif olarak cam elyaf belki kullanılabilir. Onların da özelliklerine göre birçok çeşidi var.
  • dissendium  (04.07.18 21:45:53 ~ 21:46:51)
sektor ne bilmiyorum ama GFRP'nin CFRPye gore daha hesapli olmasi lazim. ama daha kuvvetsiz onu soyliyim.

BASF gibi firmalar soft fiber olarak satiyor, ustune epoxy surup plaka elde edebilirsin mesela lazerle kesmek yerine.
  • cooperr  (04.07.18 21:55:53)
Fiberglass da düşünmüştüm fakat esnekliği çok düşük geliyor yapmak istediğim şeyler için.

Bir de fenol fiber levhalar var bunların esnekliği nasıldır acaba?

edit: Kumaş olarak almak gibi bir niyetim yok zira epoksi ve basınç olaylarıyla uğraşamam. O yüzden direk levha olarak arıyorum.
  • idexo  (04.07.18 22:09:18 ~ 22:11:23)
ureten sitketlerle kontaga gec, kesin cam yunu ve karbon fiber ile karsilastirmali tablolari vardir. birde basalt fiber diye bisey ciktiyakin zamanda, ona da bir bak.

  • cooperr  (04.07.18 22:41:48)