12V su pompasini suyun icinde birakabilir miyim?

Bitki sulama sistemi yapicam. Motorlar 50 tl ama
Su linkteki fiskiye pompasi 20 tl. Bunu alsam
Elektrik kismini nasil izole edip, suyun icinde birakirim?
Yada hortum ile suyun disina koysam hem cekmeye hem basmaya gucu yetmez dimi?

m.n11.com

suyun içinde sıkıntı çıkar. suyun dışında bence işinizi görür. önemli olan suyu çektiğiniz yer ile suyu bastığınız noktada hortumun ucu ile olan yükseklik farkı. sisteminizin kısa olacağını düşünüyorum dolayısıyla pompa+hortumdaki sürtünme kayıpları ihmal edilebilir. şöyle düşünün. suyu yerdeki bir kovadan 2m yüksekliğe çıkartmaya çalışırsanız büyük ihtimalle gücü yetmez ama suyu 2m yükseklikteki bir depodan yine 2m seviyesindeki bir alana taşımaya gücü yetecektir. suya ne kadar yükseklik kazandıracağınız önemli.

  • tukenmez adam  (01.07.18 12:56:12)
yukarıdan sulama yapsan olmaz mı?

  • mungojerry  (01.07.18 13:10:28)
@tukenmez adam, evet cok uzaga koymayacagim. Yukseklik de anca yanindaki 10lt lik su bidonu kadar olur.

@mungojerry, arduino'ya baglayacagim. Yani suyu gerektiginde otomatik verecek. Yukaridan sulama bir seyi degistiriyor mu? Kacirdigim bir yer mi var?
  • ykyt  (01.07.18 14:18:05)