milimetre?

arkadaşlar bu milimetre olayı nasıl oluyo yauv?

35mm film ile çekiliyo deniyor sinema filmleri. ya da 18-55mm lens deniyor.

milimetre santimin 10'da biri değil mi? bunun mantığı nedir acaba

filmin eni 3.5 santimetre o zaman. bu bildiğimiz film mi yani. hani fotoğrafçı zarf içinde verir. yolda filan bulduğumuzda ''aaaa bakıyım ne çekmişler'' diye baktığımız kahverengimsi filmin mi eni 3.5 santim. onu mu anlamalıyız acaba

  • o da olabilir  (01.03.10 22:22:06)
lenslerdeki durum nedir peki 18-55. o da en-boy mu yoksa yarıçap filan mı ilgili.

bi de 35mm her baba yiğidin altından kalkacağı bir şey değil deniyor. niye ki. eski fotograf makinelerindeki filmler kaç mm oluyor acaba
  • o da olabilir  (01.03.10 22:27:24)
Eni değil, uzun kenarı yaklaşık 35mm. Daha doğrusu sinemada kısa, fotoğrafta uzun kenarın ölçüsü. Lenslerdeki 18-55 gibi değerler focal length denen olay, optik merkezin filme uzaklığıyla ilgili. Ne işime yarar dersen şöyle açıklayayım, bu değer ne kadar büyürse çakim açısı o kadar daralır, yani zoom yapmış olursun.

Bu arada eski fotoğraf makineleri diyorsun da eski ne kadar eski? Bir de zibilyon tane format var yani. Sıradan tüketicinin kullandığı, bugün gidip bir fotoğrafçıya film istesen sana ilk vereceği filmi soruyorsan 35mm'dir.
  • fortisvita  (01.03.10 22:33:21 ~ 22:36:01)
fotograf.editboard.com lensler hakkında.

sinemada kullanılan filmler fotografta kullanılanlardan farklı. Sinemada görüntü çekimi için kamera aşağı yukarı saniyede 24 kare fotograf çeker bunlar banyo edilir montajların ve projektörden oynatılır. Yanılmıyorsam. Sinema filmleri pozitif. Fot. makinelerindeki ise çoğunlukla negatif yani renkler ters.
  • mr fusion  (01.03.10 22:35:18)
fotoğrafta genelde filmler 35mm dir ve negatiftir ama pozitif film de yok değil. orta format diye bir şey var bi de fotoğrafta onun filmleri farklı işte ama kaç mm bu konuda bi fikrim yok. 18-55 mm de lens işte 50 mm düz lenstir onun altı geniş açı üstü teleobjektiftir ikisi arasında geçiş yapanlar da zum

  • yuto  (01.03.10 22:50:37)