[]

şekersiz kola-kalori sorusu

şindi farz edelim ki ben yağ yakmak istiyorum ve kalori sayıyorum(keşke gerçekten sayabilseydim ühüh), günlük sınırımı geçmemek için şekersiz kola içtim(zero demeyin cc kızıyor). bunu sürekli değil ama atıyorum, haftada 2-3 gün yapıyorum diyelim. yani kalorimi günlük hedefim dahilinde tutuyorum ve bazı günler öğünlerime şekersiz kola dahil oluyor.

bu durumda içtiğim şekersiz kolanın yağ yağma sürecine olumsuz bir etkisi oluyor mu? tamam sağlıklı değil, tamam içindeki tatlandırıcıların başka zararları var; orası kabul. benim merak ettiğim şey bir şeyin içinde şeker olmaması ve kalorisinin düşük olması kalori sayımı yaparken dikkate alınacak tek şey midir? yoksa o tatlandırıcı farklı bir şekilde kalori alımını tetikliyor ve nihayetinde yine kalori açısından sıkıntıya sebep oluyor mu?

olayı sadece kola boyutunda düşünmeseniz de olur, ben zaten tadını sevmiyorum şekersiz kolanın, tükettiğim bişey değil(şekerlisini tüketiyorum yıhyıh). millet böyle şeyler diyor, ben de merak ettim aslı astarı nedir diye.
teşekkür ederim...

 
Bunu @angelus reyize sorsana delikanlı.


  • Tears of Devil  (28.06.18 11:36:17) 
Kalori hesabına göre yağ yakımını etkilemez ama içerdiği tatlandırıcıların insülini etkileyip etkilemediği konusunda kesin bir bilgi yok, insülini etkiliyorsa efektif yağ yakımını etkileyebilir.


  • angelus  (28.06.18 11:42:05) 
hocam, şekerli ya da şekersiz kolanın gözlemlerime göre şöyle efektleri var benim bünyemde. şekersiz kola, tamam kalori olarak sıfıra yakın. ancak mühtemelen vücuttaki insülin seviyesini aniden değiştiriyor. artı, midenin hacmini kısa zamanda çok büyütüyor. mide hacmi büyüyünce de çöp mide moduna geçiş çok kolay oluyor. çöp mide benim doktorumun kullandığı bir tabir(tüp mideliyim). çöp mide modunda artık ne varsa mideye atıyorsun. mide hemen hazmediyor hacim geniş olduğundan (asit miktarı da normalden fazla). ondan sonra kalori sayma filan yalan oluyor. bu düzene alışan miden daha fazla kola istiyor filan.
2,5 senedir kola içmiyorum. sigara bırakır gibi kolayı bırakmak lazım. (ooww çok zararlı diyen tayfadan değilim, zaten diğer zararlarından haberdarsın)

  • o kadar da degil aga  (28.06.18 12:07:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.