Öğrenilmiş çaresizlik midir bu?

Herkese selamlar,

Şöyle bir sorunum var. Hayatımda bazı dönemler oluyor, kesinlikle kafama koyduğumu gerçekleştiremiyorum. Ve benim açımdan bu tamamen şans gibi gözüküyor.

Ama bu durum basit bir "Geldiğinde üst üste geliyor" durumu değil. Bazı bazı 7-8 aylık dönemlerle "olmuyor"? Kendini gerçekleştiren kehanet midir, öğrenilmiş çaresizlik midir bilmiyorum.

Hafif bir kabullenmişlik seziyorum kendimde. Sanki olmayacağını bile bile giriyormuşum gibi.

6 ayda 2 şirkete ortak oldum kuruttum. Kendim bir şey yapayım dedim her yere saldırdım ses yok. Fifa atıyoruz yeniliyorum, bir film çekeyim diyorum tamamen benim dışımda sebeplerle olmuyor filan. Ama genele bakıyorum fena durumda değilim, sadece kendimi gerçekleştirme noktasında geri kalmış hissediyorum kendimi.

En kötüsü de artık bu duruma o kadar çok takıyorum ki enerjimin çoğu bu durumu incelemeye gidiyor. Kafamda sürekli bir "Yine olmadı bak alla alla ya" filan derken, her işe olmayacak diye başlıyorum.

Var mı bu duruma aşina olan? Çözümü olan? Psikolog vs. çözüm müdür? Onluk bir şey var mıdır?

Teşekkürler.

Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.

  • hidrolikortakol  (27.06.18 11:26:32)
Var, ama olmayınca olmuyor. Döngü nasıl kırılır derseniz bilmiyorum. Sevdiğim şeylere odaklanınca bazen çıkıyorum.

Olmayacağını bildiğim bir şeyde ısrar ediyorum şu ara ve hiç mutlu değilim.
  • monogram  (27.06.18 11:35:15)
ben psikoloğum benimde bu duruma bir çözümüm yok. kendine daha minimal şeyler seç ve ona kanalize ol. döngüyü ister istemez kendin oluşturuyorsun değiştirmekte senin elinde ama zor. genele baktığında durumunu iyi görüyorsan kabullen ve devam et.

  • mikahakkinen  (27.06.18 11:45:02)
böbürlenmeyi bırakırsan bir şekilde her şey yoluna girer.

  • tragedystreets  (27.06.18 13:10:55)