Okunamayan command prompt

Selamlar,

Çift monitör çalışıyorum. Laptop ekranında sorun yok ama lcd'de dos ekranında yazılar mümkün değil okunmuyor. Monitörün ışık, parlaklık vb. ayarlarını kontrol ettim, Windows görüntü ayarlarına baktım. Bir türlü olmadı. Önerilere açığım, bunu nasıl düzeltsem?

Not: f.lux kullanıyorum ama laptop ekranında sorun yok.

Teşekkürler.

Monitörün marka modelini de yazsaydın hocam. Benim ofiste DELL'in tırt bi monitörü var, aynı şekilde siyah ağırlıklı görüntüleri çamur gibi gösteriyor.

Cleartype açık mı sende onu kontrol et bakalım? Bende açık olmasına rağmen görüntü bok gibi kontrast vs. de işe yaramayınca kabul ettim artık sorunun monitörde olduğunu.
  • chicha  (27.06.18 09:29:05)
@chicha

HP L1906 modeli. Kontrol ettim şimdi ClearType açıkmış hatta adjust ettim. Olmadı yine. Galiba monitörü değiştirmem gerekecek. :/
  • monogram  (27.06.18 10:04:53)
Hocam maalesef monitör çok eski, değiştirmeniz hayrınıza olur.

  • chicha  (27.06.18 11:39:12)
çözünürlüğü kontrol et hocam

  • kingcyrax  (27.06.18 11:56:36)
bi foto olaydi keske de anlasaydik

cmdnin boyutunu buyutmeyi denedik mi?

monitor nativede mi calisio? yani laptop ekrani 1920x1080 max ise 1024x600 gibi biseyde calismio demi?
  • hordes of chaos  (27.06.18 11:57:40)
@hordes of chaos

Hocam çok tuhaf. Şimdi screenshot almak istediğimde screenshotta gayet okunuyor ama monitörde göremiyorum yazıları. Mesela Putty kullanıyorum ama hiçbir şey okuyamıyorum.

1280 x 1024 recommended diyor

Color management'a da baktım. Bir şeyler yaptım. Bana mısın demedi. Aynı Putty penceresi laptop'ta okunabiliyor ama monitörde hayır.
  • monogram  (27.06.18 12:08:40)
screenshotta sikinti olmaz zaten o yuzden foto dedim..

color managementla hicbi alakasi yok

yanis hatirlamiosam laptopi 1280x1024 yapinca cozulmesi lazim

veya laptop max cozunurlukte olacak ama ikinci monitoru mirror deil laptopin devami seklinde ayarlayacaksin

edit: turkce kullaniosan mirror bu ekranin devami mi ne diye cevriliodu. ayar menusu masaustu sag tik > en alttan bi ustteki
  • hordes of chaos  (27.06.18 12:11:56 ~ 12:15:03)
ekranı genişlet yapacaksın
2. monitorun cozunurlugunu destekleyen bir cozunurluk yapacaksın
yani laptopun cozunurlugu ve monitorun cozunurlugu farklı olacak destekledikleri en yüksek çözünürlük olacak.
  • kingcyrax  (27.06.18 12:19:04 ~ 12:20:15)
Dostlar hepsini yaptım. Monitörler extend şekilde çalışıyor. Her ikisini de kendi en uygun çözünürlüklerine ayarladım. (Recommended her ikisi için farklı farklı.) olmadı.

  • monogram  (27.06.18 12:38:33)
abi olmaması imkansız :)
o monitorun cozunurlugunu dogru ayarladıgına emin misin
telefon ile ekranın resmini ceker misin bi hocam
recommended degil ekrana uygun olarak ayarla hocam
bir de windows ta %125 gibi gosterme ayarı var onu %100 yap goruntu ayarlarında
  • kingcyrax  (27.06.18 13:29:42 ~ 13:30:30)
Dostlar,

ibb.co , Buradaki laptop'un kendi ekranındaki durum. Rahatça okunabiliyor.

ibb.co , Buradaki diğer lcd ekrandaki görüntü. Çok zor seçiliyor yazılar.

ibb.co , Bu çok ilginç. Çünkü pencereyi üstteki monitörden alttaki laptop ekranına kaydırdığımda bir noktada laptop'un görüntü ayarları mı devreye giriyor ya da yakınlaştırdığı için mi bilmem ama burada yarısı aşağıda yarısı üst monitörde kalan yazılar rahatça okunabiliyor.

ibb.co , Bu düzgün ekranın ayarları

ibb.co , Bu da bozuk olan ekran
  • monogram  (27.06.18 14:06:12)
hocam o fontu degistir bence cmd nin
cozum o olacaktır
cozunurlukte vs. sorun yok
  • kingcyrax  (27.06.18 14:13:04)
DOSTLAR,

Sorun çözüldü. %150 olan ayarı %100 yaptım. Komik tarafı laptop için yaptım değişikliği ama lcd monitör düzeldi.

Şimdi laptop'ta karınca duası şeklinde yazılar oldu ama olsun. :)

Çok teşekkürler herkese.
  • monogram  (27.06.18 14:16:03)
hocam ne dedim
%125 ayarını %100 e getir demedim mi
en cok bana tick vereceksiniz :D
laptopun cozunurlugu yuksekmis full hd ekran olunca normal
  • kingcyrax  (27.06.18 14:21:51)
abe dpi degistirdigini soylemion ki xd
isin komik tarafi yok sen sistemin dpi ini degistirirsen 20 tane ekran da baglasan hepsi o dpia gore hareket eder
yazilarin okunmama nedeni diger monitorun cozunurlugu aslinda
o da 1080 olsaydi farketmeyecektin
hani nasil simdi cocukken giydigin kiyafetleri giyemiosun kucuk gelio ya
dpi odur iste
gecmis olsun keke
  • hordes of chaos  (27.06.18 19:04:32)