[]

Tek odada yaşama

Yeni bir şehre taşınacağım (yurt dışı) ve şu an kaldığım yerden çok daha pahalı bir yer. Bu yeni yerde 2 yıl kalacağım. Konaklama yerlerini araştırıyorum ve fiyatlar malum fazla. Almanya'da bilenler bilir sıcak/soğuk kira, mutfak hariç sistemi derken taşınma kabus gibi bir hal alabiliyor. WG denilen toplu yaşam alanlarının olduğu yerleri de eledim, bu yaştan sonra ortak mutfak banyo lavabo zannedemiyorum kaldırabileyim.

Karşıma tek odalı yerler çıktı. Geniş bir oda ; mutfağı, yemek masası, yatağı, tvsi her şeyi bir yerde. banyo,lavabo ayrı tabi ki. Böyle bir yerde kalan var mı? Artıları eksileri nelerdir? Davlumbaz var ancak mutfak kokusu (Fazla yemek yapmasam da kullanacağım mutfağı) nasıl olur? 2 yıl böyle bir yer için çok uzun bir süre midir? bir süre sonra tek yaşam alanı basar mı insanı? Neler düşünüyorsunuz? Benzer şartlar hakkında fikri olanlar cevaplayabilirse ok makbule geçer.


 
2 yilda bir sey olmaz. Hic mutfakla birlesik tek odada yasamadim. Yani mutfak auri banyo ayri, diger her sey birlesik. 7 yil yasadim, ferah doseyince iyi oluyo. Mutfak da koku yapmaz, cami acarsin hemen ^^


  • kuehles blondes  (26.06.18 18:48:40) 
Minimalist yaşarsan olur. Bir de Almanya'da falan mikrodalgalık hazır yemek olayı var. Mikrodalga dışında mutfak kullanmazsan bulaşık olmaz, koku olmaz. Yalnız bütün hayatını tek odaya sığdıracak yapıda olman lazım. Mesela bazı insanlar(ekseriyetle orta yaş ve üstü kadınlar) zinhar yapamaz öyle. Az kıyafet, az mutfak eşyası, az ev eşyası olmalı.


  • bos gezenin bos ustasi  (26.06.18 19:06:07) 
Ben oyle bi yerde kaliyorum 2 senedir :) Evler genelde kucuk oluyor. Herseyin tek odada olmasi cok buyuk dezavantaj oluyor maalesef hele ki misafiriniz geldiginde. Yemek kokusu maalesef tum eve yayiliyor, davlumbaz pek ise yaramiyor. O tur evlerde mutfak genelde acayip kucuk oluyor, benim sansima bayagi buyuk mutfagim gerci ama zor buldum, bazilarinda tek tezgah oluyor oraya da mikrodalga mi koyacaksin, bulasik mi yoksa dograma tahtasi mi orasi sana kalmis. Bi de bana surekli yurt ortamini cagrustiriyor, ruhum bunaliyor :) Simdi WG bakiyorum ben acikcasi.


  • superfluid  (26.06.18 19:08:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.