Seçim tahminleri - son

Evet gençler son seçim tahminleriniz nedir?

1. Cb

2. Mv seçimi için

1- 2. Tura kalacak. Erdoğana oy vermek istemeyen ama sırf chp adayı olduğu için İnce'ye oy veresi gelmeyen bir kitle var. Bu kitle ilk turda çareyi Meral Akşener olarak bulacak ama ikinci turda bence belirleyici olacaklar. Sırf chp adayı diye İnce'ye oy vermezlerse bu sefer de hüzün olacak gibi.

2- Akp çoğunluğu alamaz. %45 civarı cumhur ittifakı, %40 civarı millet ittifakı, 11-12 civarı hdp bekliyorum.
  • cay koy geliyorum  (24.06.18 00:28:22)
Ben %40 alsalar bile oy çalarak ekleyerek onu %46-47 ye çekme ihtimallerinden korkuyorum? Eklemelerle olsa bile en fazla yüzde kaç etkilebilirler bilen var mı? Olayı sadece seçim anı diye düşünmemek gerek. Şubat ayından beri hazırlıkları yapıyor olma ihtimalleri yüksek..

  • siyah giyen adam  (24.06.18 00:31:20)
1. Erdoğan %45
İnce %29
Akşener %13
Demirtaş %11
Karamollaoğlu %2

2. Cumhur %47
Millet %39
Hdp %13
  • tabirimekruh  (24.06.18 00:35:54)
1-) tayyip- %47.5
ince- %31.9
meral- %9.5
selo- %9

2-) cumhur-%44
millet- %42
hdp- %11
  • tomcruise  (24.06.18 01:16:42 ~ 01:42:30)
İlk turda İnce + Akşener + Demirtaş oranları toplamı %50'yi geçecek. İkinci tur tamamen Kürt seçmenin ne yapacağına bağlı.

Akşener'e oy verenlerin neredeyse tamamı İnce'ye verir ikinci turda. Çünkü Akşener 'kayıtsız şartsız destekleyeceğim' diyor. İyi partinin yükselişi, AKP'ye yanaşan MHP'den soğuyanların çok olması kaynaklı. Bu kitle sırf CHP'nin adayı diye gidip RTE'ye oy vermez. Kaldı ki İnce seçim kampanyasında CHP üstü bir politika izledi. CHP de (yani Kılıçdaroğlu) bu yükselişi engellememek için hiç ortalarda gözükmedi.

MV seçiminde Cumhur İttifakı %46 civarı olur. Koalisyon kesin gibi. Ama kimler koalisyon kurar o kısmı meçhul.

CB seçimi ikinci tura kesin kalır. İkinci turu hiç tahmin edemiyorum ama bana RTE alır gibi geliyor.
  • himmet dayi  (24.06.18 01:20:40)
rte 44
ince 32
akşener 11
demirtaş 9
karamalli 2

mv
akp 40
chp 26
iyi 14
hdp 13
saadet2
mhp 4
  • mikahakkinen  (24.06.18 01:20:59)
@himmet dayi sen çok yanlış biliyorsun. Koalisyon olmayacak,cumhurbaşkanı olan kuracak hükümeti.

  • austra  (24.06.18 02:10:49)
rte en fazla % 45

cb ikinci tura kalacak.

hdp barajı geçecek.

ikinci tur için cumhur ittifakının toplam oy oranı rte'den fazla olacak. ve ikinci turda ince cb olacak.
  • runagain  (24.06.18 05:58:26)
@austra

hükümeti cb kuruyor ama yasamada çoğunluk olmazsa hiçbir yasayı meclisten geçiremezler. hükümet sadece yürütme işinden sorumlu. yasama organı hala meclis. cb, kuracağı hükümette koalisyona yer vermez sadece azınlık partinden yürütme organını kurarsa yasamada hiçbir yasayı geçiremeyeceği için ülke krize sürüklenir.

kaldı ki geçen gün tayyip bile çoğunluk olmazsa koalisyon olabilir demişti.
  • himmet dayi  (25.06.18 12:38:00 ~ 12:38:36)