boşanma süreci hakkında birkaç soru

merhaba, hukuksal konular ya da daha önce böyle bir şeyi yaşamış bireylerden yardım rica edeceğim. şimdiden çok teşekkür ederim.

yakında boşanacağım ama mali bir kıskaçta olduğum için avukat tutmak istemiyorum. zaten anlaşmalı boşanacağımız ve karşılıklı olarak evli kalmak istemediğimiz için avukatsız da halledilebilen bir süreç olduğunu öğrendim.

tabii ki konuyu yakından takip etmem gerekecek ama hamama giren terlermiş...

naçizane sorularım şunlar:

1) istanbul - üsküdar'da oturuyorum. başvuru için anadolu adliyesi'ne mi gitmem lazım?
2) dava açmak için adliyeye ödenecek güncel ücretten emin olamadım, bilgisi olan var mıdır?
3) malvarlığımız yok. çocuğumuz da yok. anlaşmalı boşanma dilekçesi yeterli olmaz mı? bir de "anlaştık aramızda sorun yok vs" yazan bir kağıda ikimizin imza atması ve bunun anlaşmalı boşanma protokolü olarak geçmesi şart mıdır?

bu arada konu hakkında özel mesaj yoluyla da destek vermek isteyen olursa çok sevinirim.

çözüm buldunuz mu? mesaj gönderin bana. size anlaşma dilekçesi göndereyim. harçlar çok yüksek değil. anlaşmalı olacağı için de sıkıntı olmadan boşanırsınız. tek sıkıntı nafaka. ama onu da anlaşma metnine koyarsa eşiniz (nafaka istmeiyorum) diyrek sıkıntı olmaz. 1 celsede avukatsız boşanılır. tek sorun anlaşmalı duruşma anında bile (eşiniz bir nedenle karar değştirirse) çekişmeliye dönerse o zaman iş uzar.

  • i dont know i dont care  (25.06.18 02:39:58)