İran ve Rusya

Bunlar sevgili mi? Yoksa sadece arkadaşız mi diyorlar? İlişkileri yeni mi başladı yoksa senelerdir samimiler mi? Türkiye'den daha çok seviyor di mi İran Rusya'yı? Yanılmıyorsam yakın zamanda karşılıklı olarak okullarda dil eğitimi verilmesi kararını almışlar. Önce dil dile deymeli demişlerdir belki?
İran'ın Rusya kadar sevdiği hangi ülkeler var? Onlarla arası nasıl? Metres ilişkisi mi, süt kardeşliği mi, yüzük kardeşliği mi?

Ciddiyetsiz soruma ciddi cevap verecekler için teşekkür. :)

iran islam devrimine kadar iran, abd ile sovyetler birliğine göre daha yakın ilişkileri olan bir ülkeydi.

  • biravekahve  (21.06.18 01:05:06 ~ 01:05:12)
Anti-Amerikancılık temelinde vücut bulan bir yakınlaşmadır. İran ile Rusya tarihte birçok kez savaşmıştır. 2. Dünya Savaşında İran, Sovyetlerce işgal edilmiştir. 1979 devrimi ertesinde tepeye çıkan Amerikan düşmanlığı İran'ı Rusya ile yakınlaşmaya itmiştir.

  • ovungec zeus  (21.06.18 01:32:03)
nato'da yer almayan ülkeler genelde safları sıklaştırırlar. nato da nato'da olmayan ülkelerin çevresini sarmaya çalışır. abd başı çeker.

Ayrıca bakınız: Bağlantısızlar hareketi
  • andy kaufman 2  (21.06.18 01:33:59)
iran ile rusya resmen friends with benefits. uzun vadeli ilişkileri çok sorunlu, ama ihityaçları ortak. ortamlarda görüştükçe birbirlerinin işini görüyorlar. birbirlerine "ne zaman istersen ara, bişey lazım olursa koşar gelirim" diyorlar, ama ikisi de tekrar lazım olana kadar aramıyor. görüşünce araları iyi, ama sürekli bir ilişkileri de yok.

  • babilbaligi  (21.06.18 04:31:50)