[]

borsacılar

birkaç sorum var. bazı hisselerin bilançolarına ve tarihlerine baktım. aşağıdaki resimlerde ilk sırada bilanço, ikinci sırada kar miktarı, üçüncü sırada ise hissenin fiyatları var.

mesela cemtaş. bilanço tarihi 25 nisan akşamı. o dönem açıklanan bilançoya göre kar 13 milyondan 23 milyona çıkmış. ancak hisse bilanço açıklandıktan sonra düşmeye başlamış. bilanço açıklanmadan 3 hafta kadar önce de çıkmaya başlamış. mart sonu-nisan başı gibi bir yükseliş var. bilanço açıklandıktan sonra daha da çıkması gerekmez miydi? acaba bu hissede o kar bilgisi önceden haber alınmış olunabilir mi? bu kadar güzel kar sonrası böyle bir düşüş normal gelmedi.

cemtaş resmi olacak burada :D


soda var bir de. bilançosu gayet iyi gelmiş. ancak bilanço tarihinden sonra hisse bir miktar düşmüş. sonra çıkmaya başlamış. neden olabilir bu?

soda resmi olacak burada :D


burada da karı önceki döneme göre artmış ancak bilanço tarihinden sonra fiyat bir miktar düşmüş 3-5 gün sonra çıkmış. ki bilanço açıklanmadan önce de bir miktar artmış. kar oranı çok fazla değil ama yine de bilançodan sonra artması gerekmez miydi?

burada sodanın 12 aylık bilançosu olacaktı koyamadım :D

tabii fiyatı etkileyen başka nedenler olabilir ama bilmiyorum karlar bu durumdayken fiyatların bu şekilde hareket etmesi normal gelmedi. daha önce teknik analize göre alıp sattım. temel analizi yeni öğreniyorum.

 
Turkiye'de kucuk yatirimci olarak trading yapmayi tavsiye etmiyorum. Etik diye birsey yok, yukarida arkadasin dedigi gibi bilancolar trader'lara gidiyor, piyasa birileri tarafindan senin ruhun duymadan yapiliyor.

Onerim kucuk veya orta miktarlarda belli kurumlarin hisselerinden almak, bir miktar altin ve bir miktar dovizden olusacak bir sepeti beslemek ve uzun vadeli dusunmek. Turkiye'de kucuk yatirimcinin yapacagi en akilli hamle bu olur kanaatimce.
  • dougsampson  (20.06.18 16:25:02) 
sizce bu kağıtlarda sızdırma olmuş mudur? yoksa fiyatı etkileyen başka nedenler var mıdır? cemtaş özellikle bilançodan önce artmış tam o bilançodan sonra güzel bir kar oranına rağmen düşmüş.


  • nick bulamadim  (20.06.18 17:48:56) 
@lata fon ne yapmışlardır tam olarak? 26 nisandan sonraki o kısa düşüş şüpheli bence. kasıtlı olarak düşürmüşler midir?


  • nick bulamadim  (20.06.18 18:02:03) 
valla onu grafikten anlamak zor. belki parçalı satış geldi o sırada fonlar pasifte alış bekliyodu belki bilanço geldi beklenti bitti diyen trader lar sattı belki başka bi fon risk azaltmak için azalttı. bunu o fonların içinde olmadan bilemezsin. yani sana bu tür şeyler para kazandırmaz. o sıra index bozmuş olabilir o yüzden de satış gelmiş olabilir sana milyon tane sebeb sayabilirim. bi hisseye güveniyosan (sadece ismine bakmadan ama bizim ky genelde aselsan uvv iyi şirket diyo da çok pahalı alıyo vsvs) alıp bekleyeceksin. ve satmayacaksın. ölene kadar kalcak o senet sende.

fonlar genelde üçe beşe bakmaz almaya karar verdi mi çatır çatır alır silkelemek istemez. o tür işlemleri bizim türkler çok yapıyor hissede yüklü alım varsa tek bi kişi tarafından onun hissesini almadan tahtayı yukarı sürmüyolar.
  • lata  (20.06.18 18:07:11 ~ 18:08:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.