haftasonu yapilacak secimde rte, akp nasil basarisiz oluyor?

VEKILLIK
akp 50nin altinda alsa

BASKANLIK
rte 50nin altinda alsa

basarisizdir diyebilir miyiz?

Rte 45 altı ve cumhur ittifakı toplam 42 falan alması ideallik ve gerçekçilik arasindaki en ortak nokta. Yani hem çok iyi bi senaryo hem de gerçek olma ihtimali yok değil.

Akp 49 alirsa başarili sayilir çünkü mhp oylariyla 54e falan çıkarlar, o yuzden 40 civari almalılar hatta 38 falan.

Rte de 50'nin altinda alacagi kesin gibi yani şu durumda, ilk turdan bitmesi çok çok büyük sürpriz olur ama 49la 2. Tura kalmasi da pek işe yaramaz. En azından 46yla falan kalması lazım
  • nundu  (19.06.18 14:09:53)
meclis'te cogunluk elde edemedikleri surece basarisiz sayilirlar ve meclis'te cogunlugu saglayamayacaklar.

baskanlik seciminde %50+1 alamazsa basarisiz sayilirlar ve %50+1 rte'ye gitmeyecek.

bu durumda, hem meclis'te hem de baskanlik seciminde basarisiz olacak.

bizler de 16 yıllik bu yonetimi gondermis olacagiz.

her beraber, elele daha mutlu, huzurlu, özgür ve cagdas dunyanin parcasi olacak bir ülkeyi insa edecegiz.
  • for the record  (19.06.18 14:48:36)
Türkiye de yasamamama ragmen gidip oyumu kullandim. Herkes gidip oyunu kullansin! Artik elestiri yapipta secim günü kicini kaldirip oy kullanmaya gitmeyen tiplerden de sIkildim.
Hazir bu konusu acilmisken belirtiyim istedim.

  • VIPCH  (19.06.18 15:55:57)