Yavaş tempo vs. Hiit

40 dk. hızlı yürüyüş/yavaş tempolu koşu mu yoksa 20 dk. hiit mi yağ yakımı açısından daha etkilidir? Spor salonunda bakıyorum koşu bandının üzerine çıkıp 1 saat öyle boş boş yürüyorlar. Vücudu, kardiyovasküler sistemi zorlamadan bu şekilde efektif yağ yakımı yapılabilir mi? Sonuçta hareket etmek evde oturmaktan her türlü iyidir ama nabız 170-180'leri görmeden yapılan kardiyolar bana çok boş görünmeye başladı. Fikirleriniz neler bu konuda?

tabi ki hiit kardiyo. somut olarak gözlemlemek için de hr belt alıp iki antremanı da deneyeceksin. nabzın bu iki antremanda ne kadar yükselecek diye.

  • guest9999  (15.06.18 12:59:01)
tabii ki hiit. koşmak şart değil, bisiklet de olur, eliptik de olur.

  • giovanne  (15.06.18 13:13:37)
Daha uzun soluklu low-intensity cardiolarla, daha kisa soluklu ama high intensity intervaller atrenman sirasinda yag yakimi acisindan asagi yukari ayni hatta belki low intensity icin daha fazla..

Lakin EPOC ( Excess Post-exercise Oxygen Consumption) icin durum degisiyor. Bu konuda HIIT daha etkili. yani HIIT antrenman sonrasinda yag yakimini daha uzun sure devam ettiriyor. Dolayisiyla toplam etkide HIIT daha fazla yaktiriyor.

Low intensity baglaminda ama tabi 50-60 dk laylaylom yuruyorsan tabii ki bir halta yaramaz. yine belli bir hafif-orta tempoda uzun sure tutmak belli bir seviyenin altina inmemek gerek nabiz ve tempo baglaminda.

insanlar treadmill uzerinde hiit kosmuyorlar cunku bazi insanlarin dizlerine vurabiliyor ya da kosmak zorlayabiliyor.

tabii illa kosmasina gerek yok spinning olur o olur bu olur cesit cok.
  • AlsterWasser  (15.06.18 13:38:41 ~ 15:11:32)
HIIT

bu da yapılan çalışma

www.colorado.edu
  • noluyo yaa  (15.06.18 14:46:46 ~ 14:52:10)
HIIT daha çok kalori yaktırır ama yağ yakımı hemen hemen eşit olur, hatta yürüyüşü ne kadar uzun süre devam ettirirsen yağ yakımı o kadar artar ama HIIT süresi uzadıkça dokulara oksijen taşınması azaldığı için anaerobik solunum geçer, yani oksijenle yağ oksidasyonu durur şekerden ATP üretmeye başlarsın. Günlük enerji üretimi durağan-yavaş anlarda yağlardan, yüksek tempo gerektiren durumlarda karbonhidrattan karşılanır.

  • angelus  (15.06.18 14:57:52)