kredi kartı habersiz harcama sorunu

cep telefonuna gelen şifre kullanılarak wirecard diye bir siteden alışveriş (?) yapılmış, ya da para aktarılmış. şimdi banka da kredi kartı sözleşmesindeki bir maddeye atıfta bulunarak "alışverişler zaten güvenli ödeme hizmeti veren bir site üzerinden ve sms kullanılarak yapıldığı için geri ödeme yapmayız" diyor.

adamlar alakasız bir telefona gelen şifreyi nasıl kullanmış olabilir? buna nasıl itiraz edebiliriz?

Bankaya gidip alışverişe itiraz dilekçesi doldurabilirsin, genelde olumlu yönde dönüş oluyor

  • beni niye ucurdunuz ki  (04.06.18 01:41:36)
bu yapıldı zaten. itiraz dilekçesine yukarıda yazdığım şekilde yanıt vermiş banka.

  • sanat guresi  (04.06.18 01:44:30)
3d secure ile onaylanmış alışverişi iade etmezler. 3D secure ile nasıl onaylandı?

  • atom karincanin torunu  (04.06.18 01:46:28)
onu merak ediyorum ben de zaten hocam.

  • sanat guresi  (04.06.18 01:47:22)
telefonu ve hattı atsak mı önlem olarak?

  • sanat guresi  (04.06.18 01:49:58)
Nasıl merak ediyorsunuz?
Size şifre gelmiş olması gerekiyor, bu şifrenin geldiğinden habersiz misiniz? Geldikten sonra hangi aksiyonları aldınız?
Telefonunuzda güvensiz bir uygulama mesajlarınızı okuyup çalabilir, baya baya sizi hedeflemek gerekir bunun için sanırım.
  • atom karincanin torunu  (04.06.18 01:51:11)
banka yokuşa yatar. wirecard'ın sitesinden form doldur. harcama tarafımdan yapılmadı diye belirt.

  • spirit crusher  (04.06.18 01:53:00)
Bankadaki telefon numarasını teyit ettiniz mi?

  • beni niye ucurdunuz ki  (04.06.18 01:53:02)
evet, şifre gelmiş. şifrenin geldiğinden habersiz değiliz. geldikten sonra banka aranmış. soruyu tekrarlamak gerekirse, a kişinin cep telefonuna gelen şifreyi b kişisi kullanarak nasıl alışveriş yapabiliyor? bu noktayı merak ediyoruz.

uygulama işi aklıma geldi. şimdi baktım da öyle alakasız bir şey de göremedim pek.
  • sanat guresi  (04.06.18 01:57:03)
birkaç ek bilgi daha. söz konusu kart daha önceden hiç kullanılmamış bir kart. kart numarası, son kullanma tarihi gibi gerekli bilgilerin nasıl bulunduğu da soru işareti. mobil uygulama ile girmeye çalışmışlar. mobil uygulama girişi için atılan şifreler de telefona gelmiş.

  • sanat guresi  (04.06.18 02:00:18 ~ 02:05:32)
Demekki sim kart kopyalanmış

  • nhtzmc  (04.06.18 02:03:28)
Hiç kullanılmamış bir kart ise, o kartı birisinin bulması gerekir ?!
Çevredeki kişilerden şüphelenilebilir bence.

  • atom karincanin torunu  (04.06.18 02:05:23)
bu da ilginç bir şey çünkü kartın zarfı, hamili tarafından açılmış.

  • sanat guresi  (04.06.18 02:07:14)
güvenli bile yapsan - mal vs. almadigin icin
itiraz edersin - chargeback
onlar pos hizmeti verdikleri yere sorarlar siz bu adamdan bu parayı ne amacla aldınız
onlar da sana kargo ettiklerini gosteren bir evrak vs. gösteremezlerse parayı sikke sikke öderler ( küfür değil )
hey gidi hey
hızlı al dan para kurtardık biz böyle
  • kingcyrax  (04.06.18 02:09:46)
@kingcyrax

hocam doğrudur da ilk yapılan itirazı banka (daha doğrusu anladığım kadarıyla bankanın çalıştığı, ne demekse, alternatif dağıtım kanalı şirketi) yukarıda dediğim gibi "alışverişler zaten güvenli ödeme hizmeti veren bir site üzerinden ve sms kullanılarak yapıldığı için geri ödeme yapmayız" diyerek başından savmış, talep devam ederse bireysel müşteri hakem heyetine başvurun demiş. zaten bahse konu olan alışverişte ortada kargolanacak bir ürün de yok.

wirecard'a ulaşmaya deneyeceğim. sanal pos sitesiymiş. ilk defa duydum. anladığım buradan kendilerine para aktarmışlar. bir de yazılı itiraz yapılmamış. yazılı olarak da itiraz edeceğim.
  • sanat guresi  (04.06.18 02:16:23 ~ 02:17:34)
banka halkbank. telefonla yapılan itirazı "bileşim" diye bir şey(?) yanıtlamış. halkbank bağlı ortaklığı.

  • sanat guresi  (04.06.18 02:17:08)
Tamamen sallıyorum. Android telefonlarda güvenlik açığı falan diyorlar ondan olmasın. Telefonunda casus program olabilir belki. Salladım gitti

  • intihar etsem de kendime gelsem  (04.06.18 02:49:21)
başgan telefonu bırak
git şubeye
doldur chargeback formunu
işine bak
şifreleri değiştir
sim kart kopyalanmıs mı onu kontrol ettir
  • kingcyrax  (04.06.18 03:51:06)
hattın kopyalanmasın ?
ya da ikiz kart mevzuları mı ne vardı firmanın birinde o da olabilir. bence oraya yüklen biraz.

  • ketcapli dondurma  (04.06.18 04:17:06)
Sim kartinizi kopyalamis olabilirler. Hatta nufus cuzdani fotokopiniz birilerinde varsa operatore gidip ek kart olarak bile cikartmis olabilirler. Ama bu ikincisi daha dusuk ihtimal.

Diger alternatif telefonunuza herhangi bir uygulamadan casus yazilim girmis olabilir. veya standart disi bir custom rom kullaniyorsaniz rom uzerinden casus yazilim yuklemis olabilirler. Bu yazilimlar size gelen sms'lerin icerigini okuyup arka planda bu korsanlara iletmis olabilir.

sizin yerinizde olsam diger tedbirlere ek olarak bu telefonda kayitli tum hesaplarimin (email vb.) sifrelerini degistirirdim.
  • mononoke  (04.06.18 11:39:58)
@retorique, teşekkür ederim. oraya da başvuracağız, evet. banka da zaten talep devam ederse orayı işaret etmiş. e-devlet'ten itiraz başvurusu alıyorlarmış.

  • sanat guresi  (04.06.18 12:57:33)