Doları Euroya çevirmek

1- Mantıklı mıdır?
2- Mantıklıysa ne zaman çevirmek uygundur (dolar yüksekken mi düşükken mi yoksa euroya mı bağlı)?
3- Bir de çevirirken önce TL'ye mi çevirmek iyidir yoksa doğrudan Euroya mı?
4- Son olarak bu işlemleri döviz bürosundan mı yapmak iyidir banka üzerinden mi?

Not: Aşırı yüksek bir miktar değil. 750 dolar kadar.

1. parite şu an hangi yönde trend yapıyor diyorsun herhalde. dolar güçlenmeye devam ediyor. daha durmaz bu yolda diyorsan bekle. çok gitti artık döner diyorsan çevir.

2. dolar çok pahalandığında. euro da ucuzladığında. 1 ay beklesen 5-10 dolar fark eder kar/zarar miktarın.

3. sakın tl'ye çevirme çift makas yersin. direkt eurusd parite işlemi yap; arbitraj ismi.

4. banka.
  • 507  (02.06.18 00:02:17 ~ 00:03:05)
@507 mantıklıdan kastım, ileride bir ihtimal euro kullanmam gerekebilir, ama olur da kullanma ihtimalim ortadan kalkarsa diye dolarda tutmak mı daha iyi olur yoksa euro her halükarda daha mı iyidir anlamında.

  • kozmosta bir nokta  (02.06.18 00:04:28)
tl'ye çevirmedigin sürece aman aman bir fark etmez. parite çok uzun yıllar dar bantlarda hareket eder. 1.10-1.25 arası gibi mesela.

  • 507  (02.06.18 00:49:53)
bildiğim kadarıyla internet şubelerinden direkt dolar-euro işlemi yapamıyorsun. önce tl'ye çevirmen gerekebilir.

  • eindaclub  (02.06.18 13:10:13)
@eindaclub

yaparsın. çoğu bankada eur/usd arbitraj var internette. ama bu 2 para dışındakilerde nadir.
  • 507  (02.06.18 13:56:10)