[]

Bankacılara sorum

Arkadaslar 20 yıl önce açılan ve daha sonraki yıllarda kapatılan bir hesabın, hesap özetine bakılabilir mi? Lütfen mümkün diyin.
 
Bir kanun için 10 yıl, diğer bir kanun için 8 yıl saklama zorunluluğu var. Ondan öncesi için saklama zorunluluğu yok. Dersen ki, 10 yıl dolunca direk siliyorlar mı? Hayır. Ama istersem verirler mi? O da maalesef hayır.


  • koskoca kirpi  (01.06.18 21:01:17) 
ulaşılabilir. ama nasıl? eğer şube o bankanın eski şubelerinden biriyse ve çok büyük bir şansla arşivde duruyorsa 70-80 lira arşiv araştırma ücreti vererek, şubeye rica minnet bakabilirsin. yok ben elektronik kayıt istiyorum, ekstremin çıktısını alayım 20 yıl öncesinin dersen imkansız. cevap, şubeye gidip 20 yıl önceki arşivlerinin durup durmadığını sorman. eğer duruyor derlerse ki çok çok düşük ihtimal. bir eleman arşive iner ve bakar. aksi durumda 10 yılı dolduran her kağıt bankanın anşalmalı kağıtcısına kilosu 20 kuruştan satılır ve alayı imha edilir.


  • karlmarx  (01.06.18 21:41:33) 
O kadar eski bir hesap hareketini banka yazılımından sorgulayamazsın, o veriler veritabanında arşivlenir. Ancak bilgi teknolojileri tarafında sorgulanarak bir ihtimal bulunabilir.

Öte yandan, hesabın sahibi ancak o hesap hareketleri dökümünü isteyebilir. Onun için de somut bir gerekçe olması gerekir diye tahmin ediyorum.
  • Lethe  (01.06.18 23:07:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.