Günlük Harcanabilecek Kalori Miktarı Neye Göre Belirleniyor?

Merhaba

Günde 800 kalorilik yürüyüş ya da basit aktivite enerji harcadıımda (akıllı saat ile ölçüyorum) akşam artık bu kadar yeter dinlenmem gerek moduna giriyorum.

Birincisi bir insanin harcayabileceğii günlük bir kalori standardı var mı? 800 kalori az mıdır?

Ikincisi bu 800 kalorilik eşik değeri arttırmak için ne yapmam gerekir?

Saygılar

800 kalorilik “yürüyüş” aşırı uzun olmalı. Pertiniz çıkmalı. Emin misiniz 800’e?

Bunun dışında 800 oldukça iyi daha fazla artırmayın.
  • helena  (31.05.18 23:15:26)
evet bir 20.000 ya da 25.000 adıma tekabül ediyor.

evet pertim çıkıyor doğrusu.

arttırmayınca sanki vucudum geriye gidiyor gibi düşünüyorum. ayda bir 100 kalori arttırıyorum. 300 kaloriden başladım yılbaşında.

daha fazla arttırmanın ne sakıncası var acaba? kasları mı eritir?
  • Mehmet Ersoz  (31.05.18 23:27:36 ~ 23:28:04)
Ben 2,5 saat boyunca 150 kiloyla squat 170 kiloyla deadlift 110 kiloyla bench press yapıyorum, bunların toplamı 15 set 75 tekrar yapıyor, benim yaktığım kalori miktarı taş çatlasa 500 kaloridir, o kadar olduğuna bile emin değilim tam, yani yürüyerek 800 kalori yakmak çok mümkün gözükmüyor orada bir hesap hatası olabilir.

Bunların dışında, bir insanın günlük harcayabileceği kalorilerin bir sınırı yok tabii ama efektif fayda açısından kendine bir sınır koyabilirsin. Misal kaslarda 400 karaciğerde 100 gramlık karbonhidrat rezervi var, bunlar toplamda 2000 kalori yapıyor, bunları sonuna kadar boşaltıp 2000 kalori de harcayabilirsin ama bu aptallık olur, zira bunun kilo kontrolünde bir etkisi yok birkaç günde yiyeceğin her karbonhidratlı gıda ile bu depoları tekrar doldurursun zaten, o nedenle anlamsız olur.

İkincisi, en fit insanda bile en az 7-8 kilo yağ olur, 7 kilo yağ demek 63000 kalori demek, önemli olan buradan kalori harcamak, buradan kalori harcamak da genelde senin yaptığın gibi uzun yürüyüşlerle, yani orta-düşük şiddetli egzersizlerle ve diyetle olur, fakat buradan ne kadar kalori yakacağını anlık olarak ölçemezsin, böyle de bir olayı var.
  • angelus  (31.05.18 23:30:58)
kaç saatte yaktın bilmiyorum ama 2-3 saatte yakılabilir gibi geldi bana. toplamda 1 saat (20km) bisiklete binince 600 kalori yakıyosun zaten.

bi de şöyle bi durum da var kasa ne kadar büyükse o kadar çok yakıyosun.
  • yuto  (01.06.18 00:08:37)
800 kalori kilona gore yaklasik 15-20 km yol ediyor, bu kadar yurumek icin de 4 saatten fazla yurumen lazim. Bence daha da arttirmayin, ayrica eger 800 kalori yakiyorsaniz yiyerek telafi etmeye de dikkat edin, eger gunluk kalori aciginiz bu kadar veya daha fazla olursa isin icine kas yikimi da girer.

  • Haldamir  (01.06.18 03:12:26)
uydurmadıysa spor hocam günde 1,5 saatten fazla yapılan egzersiz de vücut kasları harcamaya başlar demişti. zaten spor hocaları hiç 1,5 saat üzerinde antreman yazmazlar.
hiç bir şey hızla olmuyor, kilo vermek istiyorsanız yemeği ve sporu dengeli yapacaksınız. buraya bakın, bir kaç şey işinize yaratabilir. biyerdenbasla.com

  • webya  (01.06.18 10:35:25)
kusura bakmayın yoğunluktan yazamadım.

@angelus, bu akıllı saatler konusunda ben de tam emin değilim. apple watch ve xiami mi saat kullanıyorum. adımlar arasında 2000 - 3000 fark oluyor ama daha fazla değil.

günde 15000 - 25000 arası adım atıyorum yani evet 4 saatten fazla yürüyorum.

çok tempolu yürümüyorum ama hızlı yürüyorum. mesela google mapste yürüme ile 10 dakika (insan ortalaması sanırım) gösterilen uzaklığı ben 5 dakikada alıyorum.

bu saatler de sanırım kalp hızına göre kalori hesabi yapiyor. özellikle apple watch. 90 kalori ile 5 dakika kalp çarpınca bu adam egzersiz yapıyor diyor ve kalorisini ekliyor. sonuçta sadece yürüyorum, sırtımda 3-5 kiloluk bir çanta var. gün içinde bu şekilde 4-5 saat belki daha fazla yürüyünce 800 kaloriyi buluyor, kalp hızı dinlenmeye göre daha fazla çünkü.

ne kadar doğru tahmin ediyorlar bilmiyorum.

lakin gövde sırt ve omuzlar çok zayıf. masa başı çalışmamın artıları. belki de asıl yorulanlar ve devam etmeme engel olanlar bunlar. acaba yüzme ile mi yavaş yavaş üst gövdeyi geliştirmeliyim?
  • Mehmet Ersoz  (01.06.18 21:56:42)