Likör Tavsiyesi

Merhaba, pek alkol tüketen bir tip değilim. Birada bile aromatik olanları tercih ediyorum. Ancak tatlı tandanslı likörleri çok seviyorum. Bu bağlamda seyahat dönüşü gelirken beraberimde farklı birkaç likör getirmek istiyorum.

Sevdiğim tatlar; baileys, cardinal melon, malibu, mozart, sheridans. Bu tatlara yakın, acımtırak olmayan kahveye eşlik eden ya da sade tüketilebilen, Türkiye'de bulunmayan, (nadir bulunan) Kıbrıs'ta bulunabilecek egzotik tatlarda likör önerilerinizi merak ediyorum. Katkılarınız için teşekkür ederim.

kahveye eşlik eden. hımmm.

kahlua?
  • Photographer  (31.05.18 11:39:43)
(bkz: amaretto)

  • Bruce  (31.05.18 11:43:13)
amaretto +1

edit: mozart daha da +1
  • kablelvuku  (31.05.18 11:44:49 ~ 12:40:29)
cointreau

  • redskull  (31.05.18 11:44:59)
grand marnier

  • redskull  (31.05.18 11:45:21)
Direk kahveli likörler var, 1 taşla 2 kuş. Yok illa kahveyle içilecek derseniz likörlü çikolata en mantıklısı.

Her türlü vanilya kremalı likör işinizi görür.

Baileys ve sheridans zaten sanat eseri, bunlara normal likörlerle erişmek pek mümkün değil, kusursuzlar. Malibu likörlü şeker resmen, çok bayıcı.
  • onemoremile  (31.05.18 11:46:32)
cointreau oldukça sert bir likördür haberin olsun. %40 falan alkol oranı var, kahveyle falan da gitmez. sade de tüketilmez.

amaretto ve limoncello olabilir.
  • giovanne  (31.05.18 11:48:00)
Mozart likoru var,
Kibrista var midir bilmem. Kahveye bu kadar guzel eslik eden baska gormedim:)

  • kuehles blondes  (31.05.18 11:50:10)
Bu kadar yanıt arasında (bkz: amarula) olmaması kalbimi kırdı.

  • whoosie  (31.05.18 12:39:42)
@whoosie +1milyon

Amarula'dan başka bir şey aramayın. Bardağa 3 parmak kalınlığında amarula doldurup 2 parça buz atıyorsunuz. Birkaç dakika bekleyip azıcık çalkaladıktan sonra içiyorsunuz. Bilahare teşekkür edersiniz. Ruh hastası manyak ötesi çılgın güzel bir içki.

Edit:
- Kahveye karıştırılabilir (zaten kahve likörü gibi)
- Tatlıdır, bal gibidir ama insanın içini kıymaz
- Yumuşak içimlidir, insanı yormaz
- Akşamdan kalma yapmaz (gerçi oturup şişeyi bitireceğinizi düşünmüyorum, o ayrı)
  • gonion  (31.05.18 13:41:24 ~ 13:42:31)