krediyle ev alanlar nasil aliyor?

selam,

kredilere bakiyorum.

300 bin cekeyim diyorum mesela, 60 ayda bitsin istersem 6600 gibi bir fiyat cikartiyorlar (toplamda 400bin oduyorsun). 120 ay diyince 4.262,61 ediyor. bu daha odenebilir bir sey ama 10 sene boyunca ayda 4200 de cok geliyor (toplam 513 bin oduyormussun) enflasyon birkac sene boyunca %13 seviyelerinde takilsa ucunsu senenin sonunda simdinin 2700unu oduyormus gibi olurum ama ne bileyim...

krediyle ev alanlar nasil alabiliyor? aklim hayalim almiyor... 100bin civari pesinat cikartip kalanini kredi ile cekerek bir yer alsam mi diyorum ama cok uzak geliyor.

465 liraya aldım 275 lirasını nakit verdim 215 lirasını 3 yıllık kredi çektim. 2 kişi çalışıyoruz 1 kişinin maaşı direkt krediye gidiyor.

hesap tutmuyor diyen arkadaşlar emlakçıya 6 lira verdim tapu 12 küsür tuttu. daha bir sürü bla blası var ev almanın.
  • prezarlatif  (23.05.18 10:52:53 ~ 15:19:40)
120 ay vadeli 300bin kredi kullanıyorsanız, aylık net gelirinizin en az 12-13 olması lazım. Tabi yaşam standartlarınızda çok önemli, değişkenlik gösterir.
Krediyle ev alan düşük ve orta gelirli kesim, olabildiğince uzun vadeli ve evin fiyatına oransal olarak büyük miktarda kredi kullanıyor ve ödediği kira bedelinden biraz daha fazlasını ödüyor aylık olarak. Yüksek gelirli kesimde peşinatı fazla tutup kredi miktarı ve vadeyi kısa tutarak alıyor, geliri yüksek olduğu için kısa vadede ödeyebiliyor dolayısıyla daha az faiz ödemiş oluyor.

Peşinatı yüksek tutup, kredi miktarını ve vadeyi olabildiğince düşük tutma bir yöntem. Ben de öyle yapmıştım geçen sene ama pişman oldum.
1 sene önce peşinat yaptığım parayı usd'de tutmaya devam etseydim bugünkü kurla üzerine 110bin tl koymuş olacaktı.
Piyasa bu durumdayken şu an büyük miktarda krediyle ev alınır mı bilemiyorum.
  • battal gemalmaz  (23.05.18 11:16:54)
Kira vermektense kredi oduyorlar. Cok daha mantikli.

  • baldur2  (23.05.18 11:47:17)
90 bende vardı (50 birikim + 40 düğün takısı)
70 kayınvalideden borç aldım
toplam 160 peşinat oldu.

0,99 faizle 10 senelik 200 bin kredi çektim
360 bin liraya bir ev aldım.

aylık maaşım 4.250 lira.
aylık ödemem 2.790 lira.

200 krediyi 340 olarak ödeyeceğim.

içki, sigara, bahis yok.
çok şükür sıkıntı çekmeden ödeyebiliyorum.

kendi evine sahip olmak çok huzur veren bir durum.
Allah isteyen herkese nasip etsin.
  • işimdeyim gücümdeyim  (23.05.18 11:49:18)
muhtemelen istanbulda yaşıyorsun. ben de istanbuldayım ama okul bitince terk edeceğim. ankarada bile çok daha geniş evleri daha makul fiyatlara alabiliyorsunuz. hatta toki gibi bir seçenek de var gayet uygun fiyatlara alınabiliyor.

sizi istanbula bağlayan çok önemli bişey yoksa şehri terk edin derim. ben alamadığım için terk edip toki moki bi şekilde halledeceğim.
  • error522  (23.05.18 14:48:06)