[]

ingilizce reloaded

benim ingilizce sorularımdan bıktırıcam sizi :D

bir şey okuyordum. şöyle bir cümleye denk geldim.

"Tucked securely behind gates at the end of a private driveway shared with a couple of other multi-million dollar homes. "

şimdi bu cümlenin öznesi şu sanırım. " Tucked securely behind gates at the end of a private driveway" haliyle he, she, it gibi basit öznelere alışmış biri cümlede böyle bir özne görünce kalıyor öyle. cümleyi anlamayı geçtim öğelerine bile ayıramam. cümlenin tamamı ise şu :

"Tucked securely behind gates at the end of a private driveway shared with a couple of other multi-million dollar homes, the unassuming residence, which Liu picked up in 2001 for an unrecorded amount from Oscar and Golden Globe winning actress Patricia Arquette, was built in the late 1950s and measures in at 4,098-square-feet over two floors with four bedrooms and five bathrooms, all of them featuring vintage copper and nickel ceiling tiles and slathered in handmade ceramic floor and wall tiles."

belki ileri seviye bir cümle olabilir ama eksiğim ne olabilir? tabii tanımadan bilemezsiniz ama böyle uzun metinleri anlayabilmek istiyorum. ne yapmam gerek? okuyorum sürekli ama anlamadan okuyunca da olmuyor pek.

 
Baktığınız kısım tam bir cümle değil. Çok uzun bir cümle o yüzden ben şu kısma odaklanacağım:

"Tucked securely behind gates at the end of a private driveway shared with a couple of other multi-million dollar homes, the unassuming residence, which Liu picked up in 2001 for an unrecorded amount from Oscar and Golden Globe winning actress Patricia Arquette, was built in the late 1950s

The unassuming residence (gösterişsiz ev)
was built in the late 1950s. (1950lerde inşa edilmişti.)

Asıl cümle bu.

Şimdi burada "built" olan da residence, tucked (saklanmış) olan da residence. İki cümle aynı özneyi paylaşıyorsa bu şekilde birleştirilebilir. Misal,

"Having lost his wallet, he borrowed money from a friend." Cüzdanını kaybeden de, arkadaşından borç alan da aynı kişi zira.

Sizin seviyenizden üstte bir konu ama, bir şey yapmanıza gerek yok.
  • sopiro  (22.05.18 13:34:43) 
cümlenin öznesi unassuming residence. ondan önce "tucked securely..." ile başlayan phrase'i aslında "the unassuming residence which was tucked" gibi düşün. sonrasında da relative clause olduğu için (which liu picked..) bu ilk relative clause which/that atılarak başa alınmış. ingilizcede yaygın bir kalıptır bu, daha önce görmediysen karıştırman normal. zaten sadece yazı dilinde kullanılır, kimse konuşma dilinde böyle bir cümle kurmaz.

daha basit bir örnek vereyim.

this tree is 1000 years old
this tree is located in istanbul.

cümle: "located in istanbul, this tree is 1000 years old."

gibi.
  • sir gawain  (22.05.18 13:39:20 ~ 13:58:51) 
tahmin ettiğim gibi öznelerine bile ayıramamışım. peki nasıl bunları anlayacak seviyeye gelirim? bu cümle kalıbı 1000 defa gelse karşıma anlamazdım sanırım. kelime eksiğim mi vardır yoksa ileri bir grammar yapısı mı bu?


  • nick bulamadim  (22.05.18 13:56:57) 
kelime eksiğinizden değil, grammar yapısını bilmemenizden kaynaklanıyordur. ne kadar kompleks cümle okursanız, o kadar aşina olursunuz. ilk verdiğiniz örnek cümle değil, “unassuming residence”ı niteleyen sıfat görevinde. relative clause’u biraz araştırırsanız daha yararlı olacaktır.


  • applefangirl  (22.05.18 21:40:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.