[]

borsa

borsayla ilgili bir kaç merak ettiğim şey var.

1- broker kimlere deniyor?
2- pörtföy yöneticisi kimlere deniyor?
3 - dealer kimlere deniyor?
4 - şu filmlerde sürekli telefonla konuşan adamlara ne deniyor?
5 - eskiden emir vermek için yatırımcılar telefonla birilerini arıyordu. bu aranan adamlara deniyor?
6 - borsa istanbul'da çalışan insanların yukarıdakilerle bir alakası var mı?
7- şirketler halka arz olduktan sonra hissenin düşmesinin ya da çıkmasının şirkete çok etkisi var mı? sonuçta şirket parayı almış oluyor.
8 - ceo'lar meo'lar, zenginler, üst düzey yöneticilerin borsada hisseleri var mıdır? mesela x şirketinin bir yöneticisi ulan dur y şirketinin hissesi seneye çıkar birazcık alayım der mi?


sanırım bu saydıklarım arasında aynı insanlar var ama hangisi kim bilmiyorum.

 
1. broker: hisse senedi alım-satım emirlerini "birileri" adına borsada yerine getiren kişi. TR'de aracı kurumların bordrolu çalışanlarıdır.

2. portföy yöneticisi: belli bir kurumda pek çok hisseden oluşan "portföy"ü taşıyan, yöneten, alıp-satan ve bu sayede kurumuna para kazandıran kişi. daha çok BES ve standart yatırım fonlarını yönetirler.

3. dealer: kendi namına al-sat yapan kişi. ancak piyasasına göre broker ile eş anlama geldiği de olur. örneğin para piyasasında.

4. broker

5. broker

6. hepsi broker

7. gelecekte yeni halka arz yapmayacaksa çok hızlı bir etkisi yok. ancak her şirket ya tahvil ya da yeni hisse halka arz eder. bu nedenle gözleri kapayıp "bana ne hisse fiyatından" diyemezler.

8. elbette portföyleri var ve alıyorlar. niye olmasın ki?
  • 507  (21.05.18 16:19:21 ~ 16:20:10) 
1- broker ; senin adına al sat yaparım yüzdemi alırım kar / zarar beni alakadar etmez
2- her yerde tandığım var 20 hisse biliyorum bunları bir araya getirirsem sırtım yere gelmez
3- abi borsada çok para var ben çok kazandım
4- merhaba ben alparslan aselsan çok yükselicek satayım sana biraz?
5- ahmet bana açıktan 300.000dolarlık hisse ayır yükselmeden, yükselirse sal gitsin
6- lan söyleyin şu adamlara akşama kadar birşey almasınlar açıklama yapıcam
7- Cash is still king! bankada ne kadar para var ona bak sen yemişim üçü beşi
8- ulan tl'de kalsa zaten zarar mevduata koysam enflasyondan düşük dolar, euro belirsiz, zaten durduğun yerde kaybediyor para bari 3-5 hisseye koyayımda havam olur ortamlarda, iş kopartırım borsa falan muhabbet olur
  • dedim dedim de kime dedim  (21.05.18 16:35:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.