imar affi nedir

arkadaslar selam,
1- bu imar affi cikti, yasalasti ve su anda basvurular yapilabiliyor degil mi tapu almak icin?
2- simdi bizim ev bir daire, site icerisinde. sanirim daire tapusu yerine arsa tapusu alabiliyordu daire sahipleri, simdi daire tapusu mu alabilecekler?
3- dogal olarak ev tapulu oldugundan evin degeri artacak mi?
4- bu islemlerin maliyeti ne kadar olur tahminen? evin bedelinin yuzde 3'u diye okudum ama bunun tam olarak hesabi nasil yapilacak? evin guncel degeri mi belirlenecek, devlet tarafindan?

tesekkurler.

1- bildiğim kadarıyla henüz başlamadı. tapu değil yapı kullanma izin belgesi gibi bir evrak alacak mal sahipleri.

2- bu konu imar barışı ile alakalı olmayabilir. eğer evleriniz ruhsatlıysa zaten imar barışına ihtiyacınız yok (ruhsat harici bir uygulama olmadığı sürece). sizin "konut" tapusu alabilmeniz için ihtiyacınız olan şey kat irtifakı kurmak.

3- yine söylüyorum imar affında amaç tapu değil ruhsat vermek. tapu alma olayı tamamen farklı.

4- bilmiyorum.
  • teritori  (17.05.18 09:27:46)
tekrar bir cevap vereyim.

sorudan anladığım kadarıyla sizin derdiniz aslında oturduğunuz dairenin tapusunu alabilmek. atıyorum, a blok 5 numaralı dairenin tapusu baldur2 adına kayıtlı olsun. arsa üzerinden hisse tapusu olsun istemiyorsun.

eğer böyleyse zaten içinde bulunduğunuz durum çok saçma.
ilk olarak bir mimari proje çizdirip dairelerin numaralandıracaksınız. akabinde bu numaralar ile tapu müdürlüğüne gidip kat irtifakı kuracaksınız. sonrasında zaten dairenize ait tapuyu elde etmiş olursunuz.
  • teritori  (17.05.18 09:33:25)