Katılım Bankaları ile ev almanın banka faizi ile ev almaktan farkı var mı?

varsa neden yoksa neden lütfen.

hiç bir farkı yok şuan birebir gidip tüm katılım bankalarıyla görüşmüş kişi yorumudur

  • dadas9  (14.05.18 12:27:46)
"ortada kuyu var yandan geç"
adı faiz olmasın sendromu.
şu farkı var: evi banka alıyor sana biraz daha pahalıya satıyor -mantık bu. böyle olunca aradaki farkın adı faiz olmamış oluyor.
zira adı faiz olunca caiz olmuyor! ama al-sat olunca adı ticaret ve caiz oluyor.
dini olmayan pratikten bakarsak zaten aynı sistem, bir farkı yok.
  • niye ama  (14.05.18 13:29:53)
evet.
zaman için ödediğin fazladan paraya biri "faiz" derken öbürü "katılım payı" diyor.

  • babilbaligi  (14.05.18 13:35:01)
Bir fark yok, sadece hülle yapılıyor. Hatta normal faizli krediden daha pahalıya çıkıyor bildiğim.

Faiz haram, ama bu ekonomik düzende ev almak için kullanmak zorundayız. Faizi alan değil de veren olduğumuz için içimiz bir nebze ferah, ama bu haram olduğu ve günah işlediğimiz gerçeğini değiştirmiyor.

Hergün bir çok günah işliyoruz, faiz de bunlardan biri. Allah affetsin.
  • John Bloor  (14.05.18 13:36:53)
Evi bankanın alıp daha pahalıya satın almak, başka bir bankadan alınan krediyi faiziyle geri vermekten çok daha iyidir.

  • 1adam  (14.05.18 14:46:04)
Finansal acidan sizin icin cok buyuk farki olmayacaktir. Gerci standart konut kredilerinde faiz oranlari duserse kredinizi yeniden yapilandirma imkani olabiliyor. Faizsiz bankacilikta boyle bir imkan sunuluyor mu bilmiyorum.

  • salihdt  (14.05.18 16:02:07)
@1adam dediğiniz sistem gibi olsa evet dediğiniz doğru fakat bunu yapan katılım bankası kalmadı 2002 den sonra çıkan yasayla sistemleri şuan bankaların birebir aynı bir ilahiyatçı olarak yazıyorum bunu

  • dadas9  (15.05.18 17:42:53)