Kan verince mosmor olan, fenalaşan, istifra eden arkadaş

Bugün kız arkadaşımın kan vermesi gerekiyor. Kan tutuyor zaten. En son verdiğinde bakmamasına rağmen anında rengi döndü, sanki 2 litre kan kaybetmiş gibiydi. Sonra istifra etti zaten. Tıbbi olarak merak ediyorum, neden böyle oluyor bu durum? Ayrıca bu sefer daha iyi olması için ne yapabilirim? Yüzüne soğuk su mu çarpayım, şeker mi yesin hemen ardından ne yapabiliriz? Minimum travma ile atlatmasını istiyorum da. Teşekkürler şimdiden.

yapabileceğin çok bir şey yok. kendini rahat hissetmesi lazım. tamamen psikolojik bir olay kendimden biliyorum.

  • kurabiye kirpisi  (10.05.18 14:46:41)
benzeri ama daha hafifi bende de var. yapılan işlemlere bakmasın. işlem bittikten sonra hemen kalkmasın, mümkünse ayaklarını kalk seviyesinden yükseğe gelecek şekilde biraz uzansın. onun dışında su vermek, cesaret vermek vs bir işe yaramıyor

  • yemrem  (10.05.18 16:00:31)
kiz arkadasin detayli kan testi yaptirdi mi hic ? akdeniz anemisi var mi ya da baska bi degerinde dusukluk ?

ek olarak yapmasi gereken, kan verdikten sonra 15 dakika asla ayaga kalkmasin.
en az 200 ml portakal suyu icsin
badem,findik ici, antep fistigi bunlardan ikiser ucer tane yesin ayaga kalkmadan, hicbir sorun yasamaz.
  • müptezel dostoyevski  (10.05.18 16:40:54)
Yatar vaziyette verdi kanı. Yine yüzü hafif soldu ama bi 15 dakika falan bekledi yatarak. Zamanla rengi düzeldi. Kalkınca da her şey normaldi.

Teşekkürler herkese :)
  • sen ben arama bosuna  (10.05.18 19:42:30)