130 135 bin bandında premium marka dışı tercih

Bunu yapan son anda ben napiyorum demiyor mu? Deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

İkinci el bir bmw audi yerine sifir vw, Ford, hyundai tercihini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben bir Golf'e veremem mesela bu parayi. Golf nedir yahu...

  • stavro  (10.05.18 13:24:19 ~ 13:24:56)
Arabayı sadece almakla bitmiyorki. Bahsettiğin lüks markaları işletmesi normal markalara göre daha maliyetli. Herşeyden önce bu var. Onun dışında modeli düşük km'si 50bin in üzerinde bir arabanın -markası ne olursa olsun- arıza çıkarma ihtimali sıfır bir arabaya göre daha yüksek. Temiz binildi mi, bakımı düzgün yapıldı mı bunlar da önemli. Kaza bela geçmişi, kaporta tamirat geçmişine hiç girmiyorum bile, öyle sahtekarlar varki. Akla hayale gelmeyecek yöntemlerle millete pert, haşat arabaları sattılar. Millet paranoyak oldu haliyle.
İnsanlarda haklı olarak ikinci elle uğraşmayım, gidiyim sıfır alayım 4 5 sene bineyim diye düşünüyor.

  • battal gemalmaz  (10.05.18 13:25:26)
Bende ikinci el almayi sevmiyorum. Bir de premium markanin donanimsiz versiyonuna yuksek para verecegime, normal bir markanin en dolusunu almayi tercih ediyorum. Altimdaki arabanın imaji pekte umrumda değil. Bir baska konuda premium markalarin servis ve parca giderleri muazzam boyutlarda. Bir yakınım volvo s60'ı ile kaza yaptı. Bir tampon, kaput ve tek far degisimi 27 bin lira tuttu.

  • nhtzmc  (10.05.18 13:57:46)
aşırı mükemmel bakış açısı:

ben de 130-135 bin tl parayı arabaya vermeyi anlamıyorum.

30-35 bin hatta 40-45 bin tl'lik araba ile 130 bin tl lik arabanın konfor/kullanım/performans/yakıt açısından 3 kat farklı olduğunu kim söyleyebilir? gerçek anlamda leziz araba/suv/jip'ler "bence" 400 bin tl'den başlıyor. kalanını aynı görüyorum.
o aradaki 100 bin tl ile en güzel tatilleri yapıp en iyi kurslara giderek kendimi geliştiririm.

tabi aylık geliri 10 bin tl olan kişi için bu yazdıklarım geçerli değil.
  • dieselsingle2  (10.05.18 14:02:06 ~ 14:03:33)
10bin tl gelir icin 135bin tl ucuz degil ki? Maasinin 13 katindan bahsediyoruz. Gelirin 10bin tl zaten, yuzde kacini araba borcuna ayirabilirsin ki? Ne yiyip ne iceceksin?
Tamamini arabaya yatirsan 1 yili geciyor parayi toplaman. Kaldi ki yarisini bile veremezsin arabaya. Ayda 5bin araba boruc odersen resmen fakirlesirsin.. 10bin kazanirken 5bine dusmek kolay is degil. 2-3bin anca odersin Yani 135binlik araba hala basit is degil.

  • stavro  (10.05.18 14:22:53 ~ 14:28:24)
konu tamamen alim gucu ile alakali. bahsi gecen premium markalari herkes almak ister. Ancak alim gucu yetmeyince ve ikinci el istenmeyince mecburen diger markalara yoneliyor insanlar.

  • a340  (10.05.18 14:47:35)
çoğunlukla sıfır araç=sorunsuz araç olduğu için makul olabilir. 135bin liraya premium ikinci el aldığınızda şanzıman sıkıntısı çıkarsa 15-20 bin lira 1 günde uçabilir. bu riskleri almak istemiyordur kişi.

  • tukenmez adam  (10.05.18 17:10:59)
Youtube'da bir video vardı yeni izledim Fiat egea vs 10 yaşında bir bmw 5.25

Kütük gibi, yol tutmayan, bastın mı koltuğa yapıştırmayan bir arabaya o parayı gömeceğime gider 2. el bmw alırım.

İşletme masrafı konusu ise alınacak arabaya göre araştırılır, vergisi, servisi, yedek parçası...

www.youtube.com
  • kimlanbu  (10.05.18 17:17:48)
2014 model 130.000 civarı BMW'lere baktım. çoğu ağır hasarlı görünüyordu.

  • burya  (10.05.18 17:55:10)