[]

Braille Alfabesinde okuyup yazabilen var mı?

Merhaba

Kendi kendime bu alfabeyi öğrenmeye çalışıyorum. Yazmaya ufaktan başladım. Zaten noktaların harflere karşılığı olduğu için pek zor değil bu kısım, sadece biraz pratik kazanmak gerek. Onu da yaza yaza hallederim diye düşünüyorum. Yazma ve okuma ile ilgili birkaç sorum olacak:

Yazma kısmında

Kağıdı araya koyup çerçeveyi yerleştirdikten sonra ben kalemle yazar gibi soldan sağa yazdım bu okurken problem olur mu?

Satır sonuna geldik ama daha kelime bitmedi aşağı inip direkt devam mı ediyoruz?

Kelime içinde yanlış harf yazdık diyelim onu nasıl karalıyoruz? Ben tüm delikleri hatta fazlasını dedim. Bak bu yanlış harf diye.

Noktalama işaretleri yok mu bu alfebede? Bendeki listede sadece harfler ve sayılar var.

Okuma

Burası en zor kısım, ben kağıdı çıkarıp parmağımla dokununca nasıl harfleri hissedebileceğim? Şimdi dokununca sadece delikten ibaretler bana göre. Bu hassasiyeti ve algıyı parmaklarım nasıl kazanır? Ne yapmamı önerirsiniz?

Cevaplar için teşekkür ederim şimdiden.

 
  • binder dandet  (08.05.18 22:17:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.