kahve yerine hangi çay?

selamlar,

kahve tüketimimi azaltmaya çalışıyorum.

kahve yerine hangi çayı içsem benzer bir etkiyi alırım?

uyku sorunum var genel olarak. gün içinde ofis çalışanı olarak kahveyi 2'ye indirmeye çalışıyorum 4 yerine.
2 kere de çay içeyim diyorum ama hangi çaydan içeyim?

demleme çay falan gibi bir imkanım yok.

yeşil çay papatya çayı elma çayı falan gibi bir yanıt bekliyorum açıkçası.

teşekkür ettim.

sallama olarak böğürtlenli çayı seviyorum liptonun

  • neverlose  (08.05.18 19:57:16)
bazı özel çaylar hariç çay daha fazla uyku problemi yapar, yatma saatinden 3 saat önce çay-kahveyi bırakın.

  • gezegen olan pluton  (08.05.18 19:59:21 ~ 19:59:37)
teşekkürler cevap için.

gün içinde içmelik, mümkünse az bi'şey ayıltıcı dikkate yardımcı olacak çay soruyordum aslında.
  • nigeo  (08.05.18 20:01:30)
Yeşilçay. Bana göre kahve ile aynı etkiyi yapıyor. Kahveyi pek sevmediğim için düzenli olarak yeşilçay içiyorum.
Bir de elmanın da kafein etkisi var. Çay ve kahveden sıkılınca hem doyurucu hem de lezzetli bir atıştırmalık olur.

  • Amaranta ursula  (08.05.18 20:02:25)
Yesil cay daha yavas etkisini gösteriyor, aksam cay icmeniz, kahve icmekten daha kötü sonuclanabilir o nedenle. Papatya cayı rahatlatıyor ve uyutuyor. Bitki caylarının bazılarının etkilerini bilmeden kullanmamak gerekiyor. Meyve cayları daha iyi bir secenek gibi. Ya da rooibos? Icinde hic kafein-tein yok. Rooibosu istediginiz kadar icebilirsiniz, hos bir kokusu da var.

  • buf-e kür  (08.05.18 21:58:48)