Windows10 klasör içindeki dosyaları dile göre sıralama

Şimdi Windows 10 klasörü içinde onlarca ingilizce, korece, japonca, Türkçe dosya var farklı uzantılarda.

Ben bunları dillere göre sıralayabilir miyim? Yani ingilizce dosyalar altalta sıralanacak, ardından diğer dilde olanlar.

dosyaların uzantıları dillere göre farklılık gösteriyor mu? örneğin, türkçe içeren dosyaların uzantısı ".tr" iken ingilizce içeren dosyanın uzantısı ".en" mi? eğer böyle ise klasördeki dosyaları ada göre değil, türe göre sıraladığında amaca ulaşılır.

eğer dosya uzantısından dil anlaşılmıyorsa, örneğin, ".txt" uzantılı hem türkçe hem ingilizce dosyalar varsa, o zaman benim aklıma gelen ilk çözüm şu olurdu: her bir dosyaya sağ tıklayarak ve özellikler komutu seçilerek, dosyaların "attribute" dediğimiz kısmına ilgili dilin adı yazılır ve sonra klasördeki dosyalar bu "attribute"e göre sıralanırsa yine amaca ulaşılır. bu, biraz zahmetli. öte yandan, yine, eğer dosyalara farklı diller için farklı "attribute"ler eklenmişse, bu özellik yeni bir müdaheleye gerek duymadan da kullanılabilir.
  • typhoon r  (07.05.18 17:14:03)