Başkansız meclis çoğunluğu

Muhalefet parlamento çoğunluğunu ele geçirir de başkanlığı Tayyip'e kaybederse neler yapılabilir? Parlamenter sisteme geri dönmek teknik olarak mümkün mü? Veya kısacası, dişe dokunur bir şeyler değiştirebilir mi?

Cumhurbaşkanının eli zayıflar biraz. Çıkardığı kanunları meclis veto edebilir.

Parlamenter sisteme geri dönmek anayasayı referandumsuz mecliste değiştirebilecek çoğunluğu bulabilmekten geçiyor. Bunun için de 400 milletvekilinin anlaşması gerekiyor ki bu hiç kolay değil bence.

AKP meclis çoğunluğunu kaybederse psikolojik olarak ciddi bir yara alır ama sadece yara alır, yıkılmaz.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde meclisin yetkisi çok çok azalıyor.
  • amortisman  (06.05.18 02:32:01)
Böyle bir şey olursa muhtemelen 2 yıl içinde yine seçim olur, mesela ohal'a cb istese de meclis karar veriyor uzatılmasına, bunun gibi kanun yapma hakları da var meclisin, hatta meclisin aynı konuda cb kararnemesi de varsa meclisinki geçerli oluyor, meclis çoğunluğunu ele geçirse de muhalefet meclisdeki güç için meclis başkanlığını da alması gerekli.

  • gezegen olan pluton  (06.05.18 03:05:57 ~ 03:06:26)
tekrar seçime gideriz 1 sene içerisinde.

  • neverlose  (06.05.18 15:26:28)