Pirinç unsuz sütlaç tarifi

Tariflerde pirinç unu falan diyor, yok öyle bir şeyim. Nasıl yapayım sütlacı?

Teşekkürler

yaptigim malzemeler sunlardi.
pirinc
sut
su
seker
vanilin (sart degil ben atmayi tercih ediyorum)
gayet guzel oluyor boyle.
  • jedilance  (04.05.18 23:25:54)
@jedilance katılıyorum.

pirinç unu ya da nişasta katmazsan; kısık ateşte uzun süre kaynatırsan pirincin kendi nişastasıyla o kıvamı yakalayabilirsin. ama 1 gün felan dolapta dinlenirse bu şekilde güzel oluyor. ayrıca pirinç unu katarak elde ettiğin kase sayısı katmadığın kase sayısından fazla olacaktır. takdir edersin ki uzun süre kaynatınca (unsuz nişastasız) sermayeden yiyorsunuz. bir de bunların içine kent'in bayram şekerleri var. damla sakızlı 1 tane atarsanız güzel oluyor :) gerisi fırınlamalık...
  • qobel  (05.05.18 01:13:27)
Uzun süre kaynatmaniza gerek yok, pirinç zaten kolayca kıvam alır. Pirinçler pişecek kadar kaynatın. Pirinç ununun amacı az pirinçle kıvam yakalamak.

  • rn  (05.05.18 09:51:34)
az pirinç atınca bizim orda ona "muhallebi" diyorlar. ya da krema...
uzun süreden kastım: yaparken kıvam alana kadar kısık ateşte karıştırmak. yani kısık ateşte yaparsan mantık olarak uzun sürer. harlı ateşte yaparsan kaynayana kadar dibi tutar. yanık kokusu gelince kapatmak zorunda kalırsın. neyse tüm bunlardan önemli olan aslında ateşi yönetebilmek.

  • qobel  (05.05.18 10:34:34)