Kedim tuvaletini yaptiktan bir sonra

Selam, 2 bucuk aylik disi kedi sahibiyim, maskeli.
Tuvalet konusunda hic sikinti yasamiyoruz, kumuna yapiyor sorunsuz. Ama kakasini yaptiktan sonra (hemen sonra degil 2-3 dk sonra) ufacikta olsa bir miktar daha geliyor. Cok hareketli oldugu icin daha kendini temizleyemeden o kalan azicik kaka bir yerlere yapisiyor ve kuruyor. Ben evdeyken kaka yaptigini yakaladigimda guc bela selpakla temizliyorum poposunu ama gun icinde bu mumkun olmuyor.

Bu durum normal mi? Benim yapabilecegim, kediye gosterebilecegim bir yol var midir?
Cok tesekkurler

normal.
yavru kediler her şey gibi kendilerini temizlemeyi de öğrenirler.
yani şu anda tam bilemiyordur kendini temizlemeyi ya da bu gibi durumlarda ne yapması gerektiğini.
büyüdükçe kendiliğinden öğrenir, siz yine gördüğünüzde temizleyin ama yapılabilecek başka bir şey yok.
  • blatta hiberna  (03.05.18 02:10:06)
normal ama kafanıza takılıyorsa veterinerine bir sorun.

bizimkisini sahiplendiğimizde 5 aylıktı. böyle bir şey yapmadı ama kendini doğru düzgün temizlemeyi öğrenmesi 1-2 ayı buldu. o süre boyunca tüylerine yapışmış kumlarla, ilaç artıklarıyla filan geziyordu. ıslak mendille siliyorduk.

zamanla üzerine yapışan kakasından rahatsız olmayı öğrenir. zira kedilerine kakayı gömmesi, temiz&tertipli olmalarından değil, içgüdüsel olarak kokularını büyük yırtıcılardan saklamak istemelerindendir. üzerinde kakayla gezmesi içgüdülerine ters bir durum. dolayısıyla bir süre sonra vazgeçer diye düşünüyorum.
  • starborn  (03.05.18 10:44:52 ~ 10:45:29)
Benzer sorunu birkaç kez biz de yaşadım. Bizimkinin tüyleri uzun biraz. Veterinere götürüp sadece popo deliği civarını traş ettirdik. Bulaşma problemini büyük oranda çözdük.

  • sylow  (04.05.18 05:34:44)