kredi hesaplama (beynim yandı)

gece gece beynim yandı ben mi bir şeyi atlıyorum kafa basmadı herhalde:)
örnek verelim,

60 bin ytl kredi çektiğimizi farzedelim, devlet bankalarında faiz oranı 1,32 olan var. faiz oranımız 1.32 olsun. 4 yıllığına çekerse taksiti 1795 tl oluyor, toplam geri ödemesi 86000 yuvarlak hesap.

aynı parayı aldığımız gibi faize koysak %13 ten... 60 bin tl nin aylık faizi 544 tl, bileşik faiz hesabını da geçtim, direk basit faizden gidelim, 48 ayda toplam vereceği faiz 26000 tl... yani alıp ödediğin miktar aynı.

bu nasıl oluyor, sonuçta krediyi çektiğimiz faiz 1,32 ve 12 ile çarpsan 15.84 falan ediyor, hatta kredi hesapldığım yerde yıllık maliyet oranı %21 falan yazıyor. yani kredi çekip kenara koysan kar bile edeceksin...

ben mi bir yerde hata yapıyorum acaba? :)

krediyi 1795 ödeyeceksin. elinde 544 var. aradaki fark bu. 4 senedeki farki hesaplarsın sanırım.

  • helenart  (01.05.18 21:57:27)
Şu faiz işlerinden ben de çok anlamam da sorunda yanıt verebileceğim yer kredi çekip kenara koysan kar edemeyeceğin.

60000 tl çektiğin takdirde bir ayın sonunda 544 faiz geliri elde ederken 1795 kredinin ilk taksini ödeyeceksin. Ana paran azaldığı için de yavaş yavaş 500 400 getirmeye başlayacak aylık ancak taksidin hep 1795.
  • senolll  (02.05.18 01:24:05)