ingiltere tier 4 vizesi ve sorular

full-time bir programa başvurdum. daha sonra bu programı part-time a çevirip çeviremeyeceğimi sordum. dedi ki eğer tier 4 vizesine başvurursan çeviremezsin dedi. çok yardımcı oldu yani! başka vizeye başvurursam çevirebilir miyim diye mail atmadan önce size danışayım dedim. part-time doktora için hangi vizeye başvurabilirim?

phd full time da part time da tier-4 a tabi.

www.findaphd.com

S:Am I eligible?

C: As a genuine international student, you will normally have no problem applying for a Tier 4 visa, provided you can satisfy the following criteria:
You must have been accepted to study at a UK insitution with the right to act as a Tier 4 visa sponsor and granted confirmation of acceptance for studies
Your course must be a full-time or part-time PhD (or other postgraduate programme) at Ofqual level 7 or above
You must possess the necessary English language skills for your course
You must have sufficient money or PhD funding to pay your fees and cover living costs whilst you are in the UK
  • cokponcik  (30.04.18 13:50:24)