kalça kırığı ameliyatı ve iyileşme süreci

Merhaba,

Bundan 5 ay kadar önce annem kalçasını kırdı (yaş: 59), ameliyat oldu ve parçalı kırık olduğu için de 3 adet vida takılarak kemik sabitlendi. Sonrasında 15 gün kadar hiç hareketsiz yattı, ondan sonraki 15 gün ise tuvalete gidebilmeye başladı, ondan sonraki yaklaşık 2 aylık süreçte de 20 seans fizikoterapi aldı, yürüyüşlere başladı. Kemik erimesi olduğu için kalsiyum hapları vs de alıyor. Dr. Sadi Konuk Hastanesi'de ameliyatı ve kontrolleri oldu, bir özel hastanede de fizik tedavisini tamamladı doktorlarının hepsi birbirlerini tanıyorlar, zaten Sadi Konuk da araştırma hastanesi, ameliyatı da iyi geçti, fizyoterapisti olsun, ameliyat eden, kontrollerini yapan doktorlar olsun, fizyoterapi doktoru olsun, yani hangi doktora-sağlık çalışanına gittiysek hepsinin anneme dediği: "Yürümeniz için hiçbir engel yok, düzgün beslenin ve ilaçlarınızı kullanın, ameliyat olan bacağınızda bir santimlik kısalık var gibi görünüyor ama sağlam insanlarda da olan bir durum bu, hareketlerinizi ve yürüyüşünüzü yapmaya devam ettikçe yavaş yavaş ağrılarınız da geçecek, yürümeniz de düzelecek." Peki benim annem napıyor? Ağlayıp duruyor ben bir daha yürüyemeyeceğim diye (şimdi arkadaşıyla birlikte yürüyüşe çıktı ve 32 yaşındaki benden daha hızlı yürüyor (-_-) neyse, maşallah diyeyim -siz de diyin :D ) lakin annem de hafif bir aksama, biraz sağa-sola yalpalama var tabi, enteresan biçimde hızlı yürürken değil, yavaş yürürken ve yürüdüğünün farkındayken yalpalıyor. Biz de doktorları da psikolojik olduğunu düşünüyoruz, tabi ki de ağrısı var ama istedi mi speedy gonzalez kendisi. Daha 5 ay olmuşken ve büyük bir ameliyat atlatmışken bu şekilde yürümesi zaten normal. Sormaya çalıştığım şey şu: Benzer yaşlarda ve durumda -yani kemik erimesi olan, iyi beslenmeyen, sigara, kahve ve kola üçlüsünü aşşşşırı seven bir kadın tanıdığınızın -anne olur, teyze olur- başına benzer bir sakatlık geldi mi? Geldiyse ne kadar sürede iyileşti? Vida takıldı mı yoksa tam ya da yarım kalça protezi yapılması mı gerekti? İyileşme sürecini nasıl geçirdi? Yürümesinde bir sorun kaldı mı? Ağrısı çok oldu mu ve devam ediyor mu? Böyle çok vaktinizi almazsa detaylı yazabilirseniz sevinirim, hazır anneler günü de yaklaşırken bir anneyi daha sevindirin, nolur? :(

Şimdiden teşekkür eder, gözlerinizden öperim :)

Çok yardımcı olabileceğim bir cevap olmayacak ama yine de yazayım... Annem yaklaşık üç hafta önce kalçasını kırdı. 70 yaşında. Parçalı kırık. Doktor kötü bir kırık olduğunu söyledi, tek vida takıldı. Sizin durumla şöyle bir farkı var: annem ameliyattan sonraki gün walker'la yürümeye başladı. Sizin anneniz 15 gün yürüyemediğine göre durum çok daha ciddiydi demek ki. Herhalde bu durumda tam iyileşme daha uzun vakit alıyordur?

  • artvandelay  (30.04.18 00:18:50)