beşiktaş tff kararı meselesi

arkadaşlar gerçekten tartışma yaratmak için sormuyorum. olayı anlamadım o yüzden soruyorum.

beşiktaş ne istiyor? yani ne istiyordu da olmayınca sahaya çıkmam, beşiktaşlı duruşu falan diyor?

şimdi hükmen yenilgi sebeplerine baktım, sahaya madde atmak, rakip oyuncunun veya teknik direktörün kafasını yarmak gibi sebepler yok. bu gibi sebepler maçın tatil olmasına sebep olabilir. ayrıca bu fiilerden dolayı disiplin kurulu da ceza verir. tamam madde attı diye, rakip hocayı yaraladı diye pfdk fenerbahçe'ye ne ceza gerekiyosa versin en ağırından.

hal böyleyken beşiktaş neye dayanarak fenerbahçe'nin hükmen yenik sayılmasını istedi? hükmen yenik sayılma sebeplerine bakıyorum, "maça 9 kişiden eksik çıkmak, maç sırasında sahada 6 oyuncu kalması falan diyor. tam tersine maç sırasında, henüz hakem maçı tatil etmemişken, sadece oyun duruyorken beşiktaş sahayı terk etti, 6 kişiden az kaldı yani. doğrudan kanun maddesine dayandırıp beşiktaş'ı hükmen mağlup da sayabilirlerdi oyun esnasında sahayı terk etti diye. ha kanun maddesine rağmen beşiktaş hükmen mağlup sayılsa bu tepkiyi anlardım. bize saldırdılar, hocanın kafasını yardılar, mecbur kaldık, naapsaydık ölse miydik falan diye savunulurdu.

lan gayet adil bir şey oldu işte. maç aynı şartlarda kaldığı yerden devam edecek.

bu memlekette yüzlerce sahaya madde atılan maç oldu, yaralanan da oldu, seyircinin sahaya girip futbolcu tekmelediği de oldu. ama birçoğunda olaylar yatıştı, maç uzun duraklamadan sonra devam etti. bu maçta da eğer olaylar büyümeyip oracıkta yatışsaydı da devam edecekti. tff olayı yatıştırıp devam ettiriyor işte seyircisiz olarak. gayet adil değil mi bu?

tarafsız olarak, tartışmaya vardırmadan cevaplarsanız sevinirim. özetle sorum şu. hükmen mağlubiyet sebeplerinde sahaya madde atılması, oyuncunun veya teknik direktörün rakip taraftar tarafından yaralanması vs. yokken beşiktaş neye dayanarak fenerbahçe'nin hükmen mağlup sayılmasını bekledi de olmayınca kızdı?

madde gayet açık aslında, siyasi değil de hukuki gözle bakılsaydı fenerbahçe hükmen yenik sayılacaktı. fenerbahçe'nin sebep olduğu saha olayları yüzünden hakem maçı tatil etti mi? cevabı evetse ne yapılması gerektiği aşağıdaki maddede yazılı. ha diyorsanız ki "kumpas kurdular bize :(((" ya da "yok abi hakem maçı tatil etmedi ki" o zaman söylenecek pek de bir şey kalmıyor zaten.

MADDE 19 – GÜVENLİK NEDENİYLE MÜSABAKALARIN
TAMAMLANAMAMASI
(1) Müsabaka hakemi;
a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı
ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde
bulunmaları, kavgaya veya saha olaylarına sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri
dolayısıyla müsabakanın oynanamaması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının
kalmaması,
b) Seyircilerin, stadyum düzen veya disiplini ya da müsabakanın olağan akışı içinde
oynanmasına veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir
biçimde ihlal etmeleri sonucunda müsabakanın oynanması veya müsabakaya devam
edilmesi olanağının kalmaması,
hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder.
(2) Ayrıca, müsabaka hakemi kulüp yöneticilerinin, kendilerine yeşil zemin içinde veya
dışında sportmenliğe aykırı harekette, kişilik haklarına saldırıda, hakarette, tehditte
bulunmaları, tükürmeleri veya benzeri eylemlerde bulunmaları halinde müsabakayı tatil
ettiğini ilan edebilir.
(3) Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her
ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebilir. Ayrıca disiplin kurulları eylemlerin
ağırlığına göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilirler.
(4) Müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse, TFF Yönetim Kurulu, hükmen
mağlubiyet kararıyla beraber takımın o sezon için bu müsabakalardan ihracına karar verir. Bu
durumda disiplin kurulu, eylemin ağırlığına göre ilgili takımın ertesi sezon aynı mahiyetteki
müsabakalardan ihracına karar verebilir. Play-Off sisteminde oynanan müsabakalarda ertesi
sezon aynı mahiyetteki müsabakalardan ihraç kararı verilemez.
(5) TFF Yönetim Kurulu, 1. ve 2. fıkralarda öngörülen tüm durumlarla ilgili olarak karar
verirken, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Merkez Hakem Kurulu
ve Temsilciler Kurulu Üyelerinin, Disiplin Müfettişlerinin ve ilgililerin raporlarını ve her
türlü delili göz önünde bulundurur.
(6) TFF Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmede, müsabakanın tatil kararını uygun
görmediği takdirde, müsabakanın başka bir günde yarıda kaldığı andaki şartlarla
tamamlanmasına, tekrarlanmasına veya yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil olunmasına
karar verebilir.
(7) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda ikinci kez müsabakanın
tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanır.
(8) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda üçüncü kez müsabakanın
tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar hakkında disiplin kurulunca ayrıca galibiyet
halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verilir.
(9) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda dördüncü kez müsabakanın
tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlara TFF Yönetim Kurulu tarafından o müsabaka
ile ilgili olarak hükmen mağlubiyet kararı verilir. Ayrıca söz konusu takım disiplin kurulu
kararıyla bulunduğu sezonda müsabakalardan ihraç edilerek, bir alt lige düşürülür ve bu
takımla müsabakası olan takımlar müsabaka yapmaksızın hükmen galip sayılırlar. Disiplin
Kurulu ayrıca bu durumda olan takımların takip eden sezonda da müsabakalardan ihracına
karar verebilir. Alt lig bulunmaması halinde ilgili takımın bir sezon süresince ligden ihracına
karar verilir.
(10) Disiplin Kurulu’nun bu madde kapsamında puan tenzili veya ihraç cezası vermiş
olması saha olayları nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı uyarınca saha kapatma ve seyircisiz
oynama cezası başta olmak üzere, diğer cezaların da verilmesine engel teşkil etmez.
  • arma aski  (27.04.18 09:06:13 ~ 09:11:29)
fb-trabzon maçı benzer şekilde tatil oldu ve o maçta hükmen mağlup sayıldı trabzon, insanlara o maçla bu maç arasındaki farkı açıkça anlatmazsa tff, bu tepkinin gelmesi elbet kaçınılmaz olur. aynısı gs-bjk maçında bjk'nin de başına geldi keza. fener taraftarının 5 dakika sonra sahaya inmeyeceğinin, oyunculardan bir tanesinin gözünün çıkmayacağının garantisini kim verebilirdi ki? oyuncular kenar yönetim o kadar uyardı bir de taraftarı, daha ne yapılabilir ki güvenlik için.

yine de insanlar olayı "bjk rol yapıyor" noktasına getirmese bjk bu kadar tepki vermezdi, en azından maça çıkardı diye düşünüyorum.
  • Bruce  (27.04.18 09:11:09 ~ 09:15:12)
"kurallar önceden yazılır. kurallar önceden bellidir. kural şunu diyor: sahada maç oynanırken taraftarlardan kaynaklanan olaylar olursa ve hakem maçı tatil ederse ev sahibi kim olursa olsun, 3 0 hükmen mağlup sayılır. "

eksisozluk.com

ama şimdi gidip tff'den vs. kuralların yazılı olduğu pdf'yi bulamayacağım :) bir de siyaset çok işin içine girdi, devlet bahçeli devam etmeli dedi filan. hiçbişey olmasa buna hemen boyun eğilmediği için de bence olumlu karar. ha rte çıkıp devam edilmeli dese bence bjk ederdi o da ayrı.
  • tepedeki psychedelic adam  (27.04.18 09:14:28)