Kredi Çekerek Birikim Yapmak Mantıklı Mı?

Arabam var. Yakın zamanda kredisi bitti. Şimdi 50.000 tl kredi çekip faize yatırmayı düşünüyorum. Bu sayede bir yılda ödemesini tamamlayarak (hemen hemen faizler birbirini dengeliyor) birikim yapmak istiyorum. Sizce mantıklı mı? Dezavantajları neler olabilir?

Ev alacak durumda değilim şu an. Aylık 4-5 bin parayı bir yere bağlamadan birikim yapabileceğime inanmıyorum. Sizlerden gelecek fikirlere açığım.

odeyecegin faiz kazanacagin faiz gelirinden fazla olacak. nasil birikim yapacaksin?

  • baldur2  (26.04.18 13:24:50)
yemin ederim beynim yandı.

50.000 kredi alacaksın, 48 ay sonundaa 75.000 olarak ödeyeceksin.
faizden kazanacağın parayla beraber elinde 65.000tl falan olacak maksimum.

nasıl birikim bu.
  • tchuck  (26.04.18 13:26:23)
Ödeyeceğim faiz 5 bin küsür gelen faiz 5 bin küsür oluyor hemen hemen dengeliyor. Aradaki kayıbı çok önemli bulmuyorum açıkçası. Birikim yapıyorum sonuçta.

  • zifir nikotin karbon  (26.04.18 13:27:30)
1 yılda ödeyeceğim. 48 ayda neden ödeyeyim?

  • zifir nikotin karbon  (26.04.18 13:27:55)
onun yerine aylık ödeyeceğin krediyi bir kenarı koysan?

  • dafaisss  (26.04.18 13:28:28)
ben anlamadim ki. cektigin parayi tekrar bankaya vermis olacaksin 1 sene sonunda. bu neyin birikimi?

  • baldur2  (26.04.18 13:28:44)
Kendim bir kenara atarak para biriktiremiyorum. Yukarıda aslında her şey gayet açıklayıcı.

  • zifir nikotin karbon  (26.04.18 13:29:35)
b.emeklilik yap. bu şekilde kazancın olmaz.

  • cemiyetin ünlü siması  (26.04.18 13:29:45)
Çektiğim 50.000 tl den ödeme yapmayacağım. Maaşımdan arttıracağım parayla ödeme yapacağım. O 50.000 e dokunmayacağım. Faizde duracak o.

  • zifir nikotin karbon  (26.04.18 13:32:08)
anladığım kadarıyla her ay köşeye para atmaktansa bankadan toplu para çekeceksin ve kenara atmak yerine onun taksitlerini ödeyeceksin. bence çok mantıksız. onun yerine altın alabilirsin. bozdurması da kolay olmayacağı için biriktirmiş olursun. diğer türlü o toplu parayı da harcayabilirsin.

  • nick bulamadim  (26.04.18 13:32:36)
Bireysel emeklilik daha anlamlı

  • SiyamkedisiZorro  (26.04.18 13:36:13)
Böyle birikim olmaz. Faizlerin de birbirini dengelemesi imkansız, en az %10 zarar etmeniz lazım, hesap hatanız var. Mevduat faizleri yıllık en fazla brüt %14 (net %12 civarı), kredi maliyetleri ise sigorta ücreti hariç yıllık %24 civarı. Matematiksel olarak dediğiniz olamaz.

  • neyehbe  (26.04.18 14:02:20)
bu yöntemi kullanacak kadar harcamalarını engelleyemiyorsan, kredi taksitlerini ödemeyip bankadakı 50.000'i de bozdurursun.

  • kenarortay  (26.04.18 14:11:19 ~ 14:11:51)
Arkadaşların dedigin gibi bes yap.

  • lion de la Turquie  (26.04.18 14:14:25)
hocam olmaz
ama su oluyor
kredi cekip usd al elleme
o bir ihtimal kurtarabilir seni

ama en garanti yontem
50000 tl nin aylık odemesi tutarını
usd yap kenara koy
  • kingcyrax  (26.04.18 14:19:50)
ilginç fikirmiş. bankadakilere anlatmak biraz zor olacak gibi :)
evet biraz zarar edersin ama sene sonunda elinde sana ait aşağı yukarı 50,000 TL toplu para olucak. elimde para tutamıyorum diyorsan mantıklı.

ama tl'de tutma bence. döviz ya da altın al o parayla. onu da faize koyabilirsin.
  • herhaltibiliyoring  (26.04.18 14:46:01)
aylık düzenli para biriktiremiyorsan bence daha mantıklı. ben de o şekilde birikim yapıyorum. borç ödeyince ve anapara faizde durunca insan paraya dokunmuyor. ancak aylık kenara 3 bin atayım desen başarısız oluyorsun. 3 senede kaybettiğin 2-3 bin lira olacaktır. ancak para biriktirmeni sağlamış oluyor o kayıp. ev alıp kredisine girebiliyorsanız daha mantıklı.

  • tukenmez adam  (26.04.18 16:42:16)
iktisadi olarak mümkün olsa bile bunu engellemek için yasal düzenleme olduğunu hatırlıyorum. Pratik olarak bankaların böyle bir şey yaratmaları yasaklanmış olmalı.

  • Jimmy McNulty  (26.04.18 17:51:42)
daha once bir sey yazmistim sildim... cunku bunu zarar etmeden yapmanin imkani yok bunu bildigini varsayiyorum hesabini ve edecegin zarari yazmistim, ama sen davranis kontrolu olarak dusunuyorsun sanirim... da onun da mantigini anlayamadim.

her ay kredi icin ayiracagin parayi kendi disiplininle biriktirecek kadar kendine hakim olamiyorsan, hesabinda her gun duran cillop gibi 50bin liradan tirtiklamaktan kendini nasil alikoyacaksin? toplu paraya dayanmasi daha zor o zaman senin gibi biri icin?

hem bankaya bosu bosuna para vereceksin (faizler kafa kafaya gelemez, banka zararina kredi vermez, hesabin yanlis) hem de kendini daha buyuk riske atacaksin, boyle problemi olan insanlaro ldugunu bilmiyordum gercekten ama bu cozumun de ise yaramasi pek mantikli olmaz o zaman... ekstradan 5bin lirasi olup da her ay onu bir kenara atamayan biri hesabinda duran 50bin liradan tirtiklamadan nasil yasar o zaman?

sene icinde bir aksilik olsa isten ciksan odemen aksasa odeyecegin faiz = zararin da artacak... hem kendi davranisina hem de bankaya karsi riskini arttiriyorsun boylece.
  • robokot  (26.04.18 17:54:09 ~ 18:00:54)