Kedi alerjisi

Ey kedi severler, veterinerler, saglikcilar ve bilimum meslek erbabi,

Bizim 5 yasinda bir oglumuz var. Ufaklik dogdugunda kedimiz vardi, bizim cocuk 1 yasina gelene kadar da kedimiz hayattaydi, baya icli dislilardi.
Sonra da ara ara ablamin kedisiyle oynamisligi vardir, kediileri sever.
Simdi biz 4 gun once bir minik bir yavru kedi sahiplendik. 2 gun once gece oglumuz bir anda nefessiz kaldi, tipik bir astim atagi gecirdi. Daha once hic boyle bir sey olmamisti. Ciltte sorun yok, goz kasintisi vs de yok. Bir anda boyle bir sey oldu, acilde bir igne yapildi, ufaklik rahatladi. Sonra da tekrarlamadi.

Alerjisi sonradan ortaya cikabilir mi diye killanip kan testi icin kan verdik, sonuc da 1-2 gun sonra cikacak. Eger alerji ise yeni atak gecirdigi icin o kola cizik atilarak yapilan test riskli olur diye onu yapmadilar. 15 gun sonra yapariz dediler.

Bu nedir sizce? Alerji boyle pat diye bu sekilde ortaya cikabilir mi? Cok korktuk. Yarin kediyi aldigimiz kisiye geri verecegiz uzulerek.

Sonradan ortaya çıktı benim de ama değişik zamanlarda, değişik dozlarda. Mesela Nisan mayıs gibi daha fazla oluyor. Son 3-4 senedir var ama 8 senedir kediyle uyuyorum :) vücut bağışıklık kazanıyor, arada tıkandığım oluyor o zaman da fısfısım var onu sıkıyorum göz damlalarımı damlatıyorum. Baharda griple birleştiğinde de hava alıyorum makineden.

Ama benimki sadece kediden değil, ev tozuna karşı çok yüksek seviyede alerjim var ve tozlu ortamda uzun tüylü kedimi sevdiğimde gözlerim hemen kızarmaya başlıyor ve tıkanıyorum.

Yani diyeceğim o ki alerjisi çıktı diye kediden uzak tutmayın, bırakın bağışıklık kazansın. Hayvansever bir doktor eşliğinde güzel bir tedavi planı oluşturulabilir. Etrafımda çok örneği var.
  • mutlusismankedi2015  (26.04.18 02:09:43)
Su cizik atmali alerji testi yapildi gecen gun ve anlasildi ki ufakligin kedi alerjisi yokmus. Bu da sasirtici oldu, o zaman neden o atagi gecirdigini bulmaya calisiyoruz simdi.

  • kartonpiyer  (02.06.18 16:24:07)