Menemen

Nasıl yapıyorsunuz menemeni? Var mı püf noktalarınız ya da ufak tefek dokunuşlar.

Birde hangi baharatları kullanıyorsunuz?

Teşekkürler!

tereyağ,biberler çok ince olacak baya çok çok ince,
direkt domates değil domates sosu,
karabiber,tuz,pul biber ve az kimyon,sarımsak tozu
yumurtanın sadece sarısı beyaz yok.
  • prezarlatif  (24.04.18 20:27:58)
Tereyağ + sıvı yağ.
Üstüne soğanı at. Pembeleşinde biberleri.
Üstüne domatesi.
Domatesler kendinden geçince yumurtaları çak ve karıştır.
  • teknikekip  (24.04.18 20:30:34)
herkesin ağız tadı farklı bir kere. benim yaptığımı sen beğenmezsin, senin yaptığını ben beğenmem.

soğanlı olur soğansız olur tartışmasına dönmesin. ben mesela yumurta sevmem. tek başına yumurta yiyemem. ne kadar başka şeyle karışırsa o kadar yenir olur benim için. o yüzden menemene soğan koyarım.

tereyağ + zeytinyağı. üstüne ince kıyım soğan + biber. biberler ölünce kabuğu soyulmuş ve doğranmış domates. domateslez biraz kendini bırakınca önceden çırpılmış yumurta. sonra iyice birbirine geçirene kadar karıştırılacak. baharat olarak tuz, karabiber, acı toz biber ve pul biber.

mesela kimisi yumurtayı kırıp karıştırmadan bırakır, öyle sever. kimi benim gibi iyice harç eder. kimi az pişirir, cıvık cıvık yer, kimi çok pişirir kerpiç gibi yapar. kimi bol domatesli, kimi domatesi koklatır bol yumurtalı. soğan tartışmasına hele hiç girmiyorum.

yani menemen kadar değişik ağız tadına hitap eden bir şey daha yok.
  • kibritsuyu  (24.04.18 20:36:12)
Zeytinyağı
Ince halka şeklinde kıyılmış yeşil biber
Kabukları soyulmuş küp küp doğranmış domates
Ince kıyılmış maydanoz
Kasede 2 köy yumurtasıni çirpıp icine tuz, kuru reyhan, karabiber, pul biber, rendelenmiş kaşar
Domateslerin üzerine bu karışımi döküp afiyetle yenir. İsteğe gore kaşarin yerine ya da yanına kavurma da eklenir.
  • Amaranta ursula  (24.04.18 20:37:13)
sadece tereyagi (sivi yag kullanmadan)
baharat olarak da sadece karabiber tuz

  • acetaminophen  (24.04.18 20:40:08)
Sarimsak

  • japon askeri  (24.04.18 20:40:36)
bence zeytinyağı baya etkili ve mümkünse üzerine sadece bir adet yumurta kırın, domatesler salkım olsun, biber ve soğanları çok pişirmeyin, parlaklığını yitirmesin yani.

  • blue rebel motorcycle club  (24.04.18 21:39:41)
Domatesler pişerken çatalla ez iyice özleşsinler.

  • for day to break  (24.04.18 21:45:48)
Küp küp doğranmış acı turşu biber. Ocaktan almaya yakın serpilen karabiber ve ince dilimli sucuk. Benim standart dışı olarak eklediklerim bunlar

  • kablelvuku  (24.04.18 22:24:30)
zeytinyağıyla pişirdikten sonra en son servis aşamasında üzerine kavrulmuş tereyağı gezdirmek de güzel oluyor.

  • evanka  (24.04.18 23:37:09)
Menemen gerçekten herkesin farklı yaptığı ve farklı sevdiği bir yiyecek. "Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır" şeklindeki mantıksız hali yerine, aynı anlam ile yoğurt yerine, "...menemen yapışı vardır" şeklinde değiştirilmeli bence. Menemene gelirsek; tereyağı (biraz zeytinyağı belki), biber, kabuğu soyulmuş domates ve çırpılmış yumurta şeklinde ve sırasında. tuzu ve baharatı zaten uygun miktarda ve keyfe göre eklenen şeyler. keyfe göre kaşar eklemişliğim çok. nadir de olsa sucuk ya da sarımsak da eklerim ama soğan: ı ıh.

  • nawar  (25.04.18 00:05:21)
@japon askeri+1

sarımsak kullan @lana sarımsak kullan...ne fazla, ne az..başka dünyaların kapısını aralayacaksın...
  • AlsterWasser  (25.04.18 00:36:30 ~ 00:37:19)
domatesin kabuklarını soy ya da rendele içini. domates sararana kadar pişir. daha güzel olduğuu göreceksin. ayrıca en son üzerine ince ince kaşar dilimle altını kapattıktan sonra üzerine koy, sıcağıyla erisin.

  • blue eyes white dragon  (25.04.18 01:11:25)
eski iş yerimde şahane yapardım. gel gör ki evde meyve dahi yemiyorum, bırak yemek falan yapmayı.

sarımsak +1

biber kızaracak! haşlanmayacak. çorbaya dönmeyecek çıkan yemek.
  • runagain  (25.04.18 02:44:39)
menemen sogansiz olur. soganli olanin adi menemen degildir, baska bir seydir, onun ismini bilmiyorum.

mezemeler: yag, tuz, biber, 4 domates ve 1 adet yumurta.

yapim asamasi: once yagi isit, sonra dogradigin biberleri ekle. biberler biraz kizarsin, sonra dogramis oldugun domatesleri ekle. piserken karistirmaya devam et. tuz ekle. biraz daha karistir. domates suyu azalana kadar isitmaya devam et. en son yumurtayi ekle ve ocagi kapat. karistirmaya devam et. uzerine biraz kirmizi pul biberi serp.

afiyet olsun.
  • tomcruise  (25.04.18 02:49:22)
Önce zeytin yağı, sonra biber. Ardından teryağıyla çok hafif domates salçası. Sonra domates ve en sonunda çırpılmış yumurta.

Varsa üzerine mozerella rendelerim.

Çok hafif salça çakınca bambaşka oluyor bu meret ben söyleyeyim.
  • noluyo yaa  (25.04.18 03:00:49)