fotografcilikta kurs mu video mu?

selam,

birkac ay once dslr makine aldim. su ana kadar bir kere fotograf cektim :) hazir havalar da guzellesirken birazcik inceliklerini ogreneyim diyorum.

iso-diyafram-enstantane nedir ne degildir internette bulunabiliyor ama evde calistiktan sonra disarda denemek pek mantikli degil gibi, unuturum :) disardayken video izlemek de pek makul gozukmuyor. fotografcilikla ugrasan dogru duzgun arkadasim da yok.

video izleyip mi gelistirim kendimi yoksa fujifilm'in filan turu oluyormus, oyle bir seye mi katilayim? yoksa buradan biri "hadi gel su gun beraber fotograf cekelim, sen de ogrenmis olursun" der mi?

fotoğraf çekmeyi öğrenmek ciddi zaman istiyor.

herşey iso diyafram ve enstantane den ibaret değil ,ne kadar çok çekersen, ne kadar çok fotoğraf incelersen, gözünü ne kadar geliştirirsen o kadar iyi çekersin

bunun hiç bi önemi yok, video izle, kursa git, beraber çek. sen çekeceğin fotoğrafı çekmeden kafada canlandırmadan bu işler zor. zaman istiyor işte.

basit kurallar ve presetler var onları öğren, kadraj, kompozisyon, çekim hatası(camera shake, under, over exposed) gibi şeylerden kaçın.

fotoğrafta emin ol herkesin çektiği her fotoğraf muhteşemdir, süperdir kusursuzdur, aslında öyle değil tabi.
ben çok değil 3 5 ay önce çektiğim fotoğraflarımı bile beğenmiyorum, çünkü gün geçtikçe gözüm ve yeteneklerim gelişiyor, eskideki şeyler basit kalıyor.

sen sürekli her çektiğini beğenirsen anla ki hiç gelişmiyorsun.
  • Photographer  (23.04.18 23:17:12 ~ 23:20:42)
mesela yol fotografi cekiyorlar, arabalarin isiklari duz cizgi gibi oluyor, veya uzayi cekiyorlar, uzun pozlama mi ne yapiliyormus sanirim, yildizlar gercek gibi duruyor...

bu tarz seylerin teknigi var tabi. onlari nasil ogrenebilirim ?
  • fakyoras  (23.04.18 23:39:46)
hah bak bunlara kaynak bulmak çok kolay.

youtube a ne fotoğrafı çekmek istediğini yazar ve gavin hoey gibi adamları da takip edersen, bulamayacağın hiç bir fotoğraf tekniği, fotoşop tekniği yok.

genelde tripod üzerinde uzun pozlama yapılarak çekilir. bu basit olan yöntem.
chaceteera.files.wordpress.com

ikinci yöntemde ya kamera elde shutterspeed i düşürerek haraket eden aracı takip edersin ya da yine tripodda çekersin ama araç senin istediğin şekilde hareket eder ve belli bir noktada durur.

i.pinimg.com
  • Photographer  (23.04.18 23:45:49)
uzun pozlama uzay milkyway biraz zor.

birincisi geniş açı lens olması lazım tercihen prime ve 1.4 ve altı

ikinci olarak makinanın iso performansının çok yüksek olması lazım

üçüncüsü telefona indireceğin bi kaç programlar telefonun gpsi vasıtasıyla, milkyway ya da kuzey yıldızına nişan alıp makinayı fokuslaman lazım

en önemlisi de çok karanlık olması lazım, bu ne yazıkki türkiye de pek mümkün değil, çok karanlık yer bulmak çok zor.
  • Photographer  (23.04.18 23:52:21)
Videodan öğren.

  • playing star again  (24.04.18 12:01:37)
bence milkyway o kadar zor değil. youtube'ta çok basit yöntemleri anlatan videolar var.

ha zorluğu şu, şehir ışıklarından uzak bir yer bulmak. bunun dışında 2.8 diaframla bile çekersin. f4'le çeken de var. iso'yu yüksek tutarsan üstüste stackleyip biraz fatoşlarsın olur biter. he tabi geniş açı lazım her halükarda.
  • beyteper canavari  (17.07.18 10:46:31)