[]

mgk'da mgk'de

bunun doğrusu mgk'de değil mi? neden mgk'da yazılıyor? tdk'de mesela doğrusu. google'da arattım mgk'de diye kullanmamış hiçbir gazete.
 
bu uzun süredir yapılan bir tartışma. türkçe'de tüm sessiz harfler önüne "e" harfi konularak okunur. dolayısıyla da, evet, doğrusu megeke'dir. ancak, sanıyorum arapça'da k harfinin iki harfli okunuşundan kaynaklı olarak dilimize bulaşmış bir beladır bu ka okumaları. bir de tabi, pekeke gibi bazı ayrımlar vardır ki, teknik bir gramer problemi olmaktan öte, siyasi bir durum almıştır. umarım bir dil bilimci bu yazınızı görür de daha iyi bir açıklama sunar. benden bu kadar çıkıyor ancak.


  • sekersiz turk kahvesi  (22.04.18 08:35:10) 
Kısaltmaların sonuna eklenecek ekler kelimeleri açık okunuşlarında uyumlu olarak eklenir. Milli Güvenlik Kurulunda şeklinde olması gerektiğinden MGK'da şeklinde yazılır. Türkçe kısaltmalarda görüldüğü üzere açık okunuşlarına uyumlu ek gelir.


  • creedwar  (22.04.18 14:03:34) 
Evet doğrusu MeGeKe şeklinde okumak ancak bunlara galat-ı meşhur yani yaygın yanlış deniyor. kürtçü terör örgütünün isim kısaltması ise üstte de söylendiği gibi siyasi bir hâl aldığından istisna niteliğinde. Onun dışındakilerin kullanımı yanlış ancak galat-ı meşhur lügat-i fasihten evladır, yani yaygın yanlış doğru kullanımdan daha önceliklidir anlayışı var.


  • taktikmaktikyokbambambam  (22.04.18 14:39:17) 
asıl cevabı vermişler zaten, olay galat-ı meşhur. fakat bir yanlışı düzeltmeden edemicem. kısaltmaya gelen ekler son harf nasıl okunuyorsa ona göre şekil alır. mesela TBMM'ne(türkiye.... meclisi'ne) değil TBMM'ye(m harfi) deriz. ha oldu da küçük harf kısaltması yapıyoruz o zaman gelen ek açılımına uygun konulur. av.ı, dr.u, vb...

kaynak göster diyenler için: tdk.gov.tr
  • olutaklidi  (22.04.18 15:26:48) 
çok sağolun.


  • nick bulamadim  (23.04.18 08:37:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.