Şu yüz ifadesi Türkçede nasıl anlatılabilir?

"olan oldu, yapacak bir şey yok" der gibi bir ifade vardır hani, sanki sözün bittiği yermiş gibi. üzgün bir ifade, ama aynı zamanda umutsuz ya da utanç duyuyormuş gibi. eke koydum.

tek bir kelime ile değil illa da, tasvir edecek olsanız nasıl tasvir edersiniz bu ifadeyi?

mobil için link: static01.nyt.com

allah kahretsin, tüh be gibi seyler...

  • babilbaligi  (21.04.18 20:32:26)
Olmuşa ölmüşe çare yok.

Şu nasıl:

Başını öne eğip bu durumdan memnun olmamış gibi iki dudağini birleştirerek dişlerinin üzerine bastirdi. Bunu yaparken kaşları da kabullenmiş olmanin teslimiyeti ile aşağı çökmüştü.
  • Amaranta ursula  (21.04.18 20:33:12 ~ 20:48:39)
öyle değil yahu, ciddi ciddi tasvir etmekten bahsediyorum. "dudaklarını aşağı büküp kaşlarını çatmak" falan gibi.

  • fleur du mal  (21.04.18 20:35:28)
:/ anlatamadım. bu yüz ifadesini yapan bir insanı tasvir etmeniz gerekiyor mesela. adamı dile getirin demiyorum.

  • fleur du mal  (21.04.18 20:43:22)
s.çtı cafer bez getir.

  • susadım çeşmeye varmaz olaydım  (21.04.18 20:47:44)
sıvadım.

  • MtKrt  (21.04.18 20:48:07)
Ağız kapalı, dudaklar içe doğru, gözler yarı açık, kafa eğik.

  • tabirimekruh  (21.04.18 20:52:11)
@tabirimekruh

evet, böyle bir şeyi kastetmiştim. allah razı olsun. azıcık daha edebi de olabilir. anlatmam lazım, aklıma bir şey gelmiyor.
  • fleur du mal  (21.04.18 20:55:43)
Dudaklarını sıkıca birbirine bastırarak yüzünde üzgün bir ifadeyle başını öne eğdi.

  • skooma  (21.04.18 21:04:03 ~ 21:05:03)
Ağzı kapalıydı, Dişlerini sıktı, sağ yanağının gamzesini azı dişlerine değdirerek dudaklarını hafif dışarı büzdü ve burnundan derin bir nefes verdi.

  • cevher67  (21.04.18 22:43:02)
“suratında donuk ve umutsuz bir ifade vardı. dudağının alt kısmını iyice bükmüş, onu sanki ağzından bir şeyler dökülmesini engellercesine kapalı tutuyordu. dilinden dökülemeyen kelimelerini ise bu buruşuk ağızlı yüz ifadesine yansıtmış, resmen “konuşsam faydası yok ama sussam da gönlüm razı değil” mesajı veriyordu. mutsuzluğu gözlerinden değil belki ama çenesinden ve sıkıca kapattığı dudaklarından okunabiliyordu.”

  • polis kiz  (22.04.18 01:12:34)