2 kat imar izni olan arsada tek kat yapı yapılabilir mi?

2 kat imar izni olan bir arsamız var. emsal 0.5 ama belirtilmiş taban alanı kat sayısı yok. yani arsamız 500 m2 olsun. toplam yapabileceğim inşaat alanı da 0.5 emsal ile 250 m2 oluyor. bu 250 m2 inşaat alanını tek kat olarak değerlendirebilir miyim yoksa hmax 6.50 yazdığı için 2 katlı yapmak zorunda mıyım?

şimdiden teşekkürler...

çekme mesafeleri uyuyorsa ve aksine plan notu yoksa yapabilirsiniz. yani o ölçüde bina oturtacak yer varsa(çekmeler düşüldükten sonra) yapılır. mimar değilim bir mimar daha doğru bilgi verecektir.

  • tukenmez adam  (20.04.18 21:18:49)
tukenmez adamın cevabı doğru. o tür parsellerde taks yazmayabiliyor. zaten çekmeleri düştükten sonra size mecburen 2 katlı bir inşaat yapılacak şekilde izin verilecek.

çekmeleri düştükten sonra zemin katta 150m2 + 1. katta 100m2 inşaat yapabileceksiniz.

bir de plan notlarını iyi okuyun. sizin parselinize özel notlar dahi olabilir. ona göre planlayacaksınız.
  • malheiros  (20.04.18 21:36:41)
Taks yoksa çekme mesafeleri dikkate alınır. Ve evet 6.50 yi geçmediğiniz sürece ve kaksı aşmadığınız sürece tek kat yapabilirsiniz. Belediyenin belirlediği o bölgeye ait özel durumları da göz önüne alın.

  • neysene  (20.04.18 22:40:45)
john bloor +1. bir de şöyle bir durum var, inşaata başladıktan sonra 2. katın bağımsız maliyeti düşük. yani tek katlı evi 300 bin e yapacağınıza 2 katlı evi 350-400 arasına bitirirsiniz. 15 sene sonra satmayı düşünürseniz para kazandırır. tek katlı marjinal bir tasarım da para kazandırabilir ama onun işi uzun.

  • tukenmez adam  (22.04.18 15:41:20)
500m2 arsaya, çekmeleri düştükten sonra 250m2 oturumlu bina yapamazsınız sorun orada.

22.5 x 22.5 m arsa olarak düşünün. çekme mesafeleri en az 5m'dir, ki bir cephesinde 10m'lik yol var ise, ki olabilir o cepheden 10m çekilir.

diyelim 5m çekme var. 12.5 x 12.5 m taban alanı olan inşaat yapabilirsiniz. bu da yaklaşık 150m2 eder.

kalan 100m2'yi mecburen ikinci kat yaparsınız. ya da 125x2 2 kat yaparsınız.

yani eğer 250m2 inşaat yapabilecekken, 150m2 yapıp tek katta değerlendirecekseniz olur. fakat yarın burayı satayım derseniz, 250m2 inşaat yapılabilecek yere 150m2 inşaat yaptığınız için daha düşük fiyata gider.
  • malheiros  (22.04.18 16:23:15 ~ 16:24:11)