[]

Sosyal Bilimler Master - Fransa

Merhaba,

Sosyal bilimlere ilgi duyan bir mühendisim. Sosyal bilimler alanında kendi çapımda yaptığım birkaç araştırmayı Fransa'da bazı hocalarla paylaştım. Olumlu dönüşler alınca da resmî başvurumu yaptım.

Bordeaux Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Karşılaştırmalı Sosyoloji Bölümüne kabul aldım. Benzer bir sonucu Strasbourg Üniversitesi Türkoloji (études turques) Bölümü için de muhtemelen alacağım. Bu bölümde iletişim kurduğum hoca, benim çalışmak istediğim alanda akla gelen ilk isimlerden biri.

Bu kadar özetten sonra sorularıma geçiyorum :

Türkolog olmak gibi bir hedefim yok. Ama Türkiye'yle ilgili bir konu çalışmak ve akademisyen olmak istiyorum. Sizce Türkoloji okumak ileride, belki başka bir konu ilgimi çekerse, kısıtlayıcı bir faktör olur mu? Bordeaux Üniversitesi'ndeki bölüm bana daha çekici geliyor açıkçası. Sizce böyle bir tercih yaparken hoca mı seçilmeli yoksa bölüm mü?

Şehirler ve üniversiteler arasında bariz farklar (ekonomi,eğitim kalitesi vs) var mı?

Genellikle bu tip sorulardan sonra ilk dönüş, Fransızca seviyemle ilgili oluyor. DALF C2 belge var.

Teşekkürler.

 
YÖK'ün Türkoloji için hangi denklikleri verdiğine baktın mı? Belki spesifik bir bölüm seçersen Türkiye'ye dönmek durumunda kalırsan açıkta kalabilirsin. Ben de zamanında doktora başvuruları yaparken Romance Studies bölümü ilgimi çekmişti ama YÖK'ün denkliği çok kısıtlıydı, vazgeçmiştim. Eğer bu konuda sıkıntı yoksa, Fransa'da lisansüstünde ders olmadığını da varsayarsak, bölümü değil hocayı seçmen daha mantıklı duruyor.


  • protector  (16.04.18 20:12:04) 
Başarılar dilerim, yolunuz açık olsun.
Bölüm seçmelisiniz hocadan ziyade zira akademi düşünüyorsunuz ve hayatınız boyunca uğraşmayı göze alacağınız alan önemli olmalı. Bordeaux biraz daha pahalıdır Strasbourg'a göre.

  • but that was just a dream  (16.04.18 22:41:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.