Zengin olmak istiyorum》

》Merhaba duyurudaşlar, zengin olmak istiyorum. Orta direk bi aileyiz.Anneme kalan bi yarım ev var,baba tarafından kalacakları da babam hallettiği için ordan gelecek bir şey yok.Kardes bankacı 5-6 lira alıyor,o da istanbul şartlarını düşününce malum.

》》Çok şükür saglıgımız yerinde,o konuda sıkıntı yok.Ama zengin olmak isteme saglıktan sonra gelio tabii.4-5 aya bi işe giricem 2 bucuk-3 lira alırız başlangıcta.5 yıl doldu çalıştım 5-6 aldık diyelim.Ee sonra ne olcak?Böyle yaşayıp gitcez mi?Nasıl zengin oluruz?Benim için zenginlik 2-3 milyon tlden başlıo.Yani 1 milyon tlde yetmez. 500 bine düzgün ev yok istanbulda 700 eve gitse bir de iyi araba etti 1 milyon.

》》Minimum 2 milyon tl şart. Tek çarem şans oyunu mu?Başka ne yapmak lazım?Ciddi sorudur,çevrenizden örnek varsa verebilirsiniz.Zengin koca işim olmaz,koca olayı beni sarmıo.Biraz beyin fırtınası yapalım

Kredi çekip iş kuracaksın yaratıcı olup yeni şeyler yapacak iyi reklam yapacaksın aynı başarıyı devam ettirirsen iş alır başını gider. Aklıma başka bir ihtimal gelmiyor. Kısacası ticaret dışında zengin olma ihtimali yok. Ayda 50bin maaşın olsa da bu seni zengin yapmaz.

  • bayc  (15.04.18 18:03:01)
Zengin olmayı iste tabii ki lafımız yok; ama onun yerine finansal bağımsızlığını kazanıp hayatını idame ettirecek bir paranın her ay düzenli akışını sağlamaya çalışmak ilk etapta daha gerçekçi. Yani bir anda 2 milyon tl istemektense her ay 3-5 bin gelir sağlayacak bir iş modeli oluşturabilirsin.

  • synesthesia  (15.04.18 18:04:24 ~ 18:05:40)
sana hiçbir şey yetmez.

doyurulamazsın gibi geliyor.
  • susadım çeşmeye varmaz olaydım  (15.04.18 18:04:59)
Tek hedefin gerçekten para ise zengin koca bulmayı deneyebilirsin.

  • archmage mahmut  (15.04.18 18:05:31)
zengin koca şansını zorla

  • benaslindayohum  (15.04.18 18:17:02)
10 üzerinden 8.5 ve üzeriysen abime alalım seni :D

  • yavru tosun  (15.04.18 18:19:02)
Zengin koca olayını direkt eliyorum diyorum,yorumlar hep bu yönde.Para sırf bana ait olsun istiyorum dostlar,baskasının parasını harcamak istemiyorum. İlk bastaki gibi yaratıcı fikirleri beklerim.

  • ırene adler  (15.04.18 18:25:29)
oncelikle "kisa yoldan koseyi donmek" degli de, uzun vadeli duzgun bir plan yaparak gerceklestirme ihtimali var.

oncelikle buyuk para kazanmak icin, buyuk para kazanma firsatlarina yakin olmak gerekiyor. bunu sans oyunlari veya alti bos hayallerle degil de gercek yoldan yapmak istiyorsan; dogru alanda kendine yatirim yapman gerekiyor: egitim ve sosyal cevre.

kendi egitimine yatiracagin para, dogru yerlerde ve dogru egitimlerde bulunursan; oldukca hizli bir sekilde ilk girisi yapmana yardimci olacaktir. meslegini veya yasini bilmiyorum ama hemen her meslekte yeterince kendine yatirim yaparsan kendi ismini marka haline getirmen mumkun olabilir. uzun vadeli olan bu plan, surekli cok calisarak isinde en iyi olmani ve is disinda da cevreni genisleterek yeni firsatlara yakin bulunmani gerektiriyor.

universiteden 22 yasinda mezun olup, okul boyunca kendini ilgi alaninda surekli gelistiren ve mezun oldugunda iyi bir yerde sadece kurumsal bir sirkette masa basi oturmayip da cesitli sirket disi iliskiler de gelistiren birisi aldigi is tekliflerini de dogru degerlendirdiginde takriben 30 yasinda 10-15k arasi maas alarak kendi uzmanliginda disaridan proje gelistirme imkani sahip olabilir. buradaki 10-15k zengin edecek olan rakam degil, belirli bir hayat standardini korumasini saglayacak olan rakamdir. bunun yani sira disarida kendi gelistirdigi isleri (bir nevi ticaret) yaparak (ornegin disaridan bir projeye danismanlik, bir yazilim gelistirme, mimari bir projenin bir cizimi, benzer isi yapan arkadaslariyla ortak bir projeye giris vb.) yaparak 50-100-200k is basina para toplamaya baslayabilir. bunlari da duzgun ve istikrarli bir sekilde yaparak, birikimi dogru yatirim araclarinda koruyarak(katlamaya calismak kaybetmeye sebep olabilir) takriben 35-40 yasinda 2m para biriktirmesi muhtemel. burada onemli olan, firsatlari dogru degerlendirip risk yonetimini kusursuz yapmasi gerekiyor.

bu hedefe kisa yoldan ulasmaya calismanin yollari da mevcut elbette, gercek olanlar da oluyor; lakin bir cogu ne kadar kisa vadeli ise gerceklik ihtimali de o kadar dusuktur. zira para kazanma hirsi guzel ama bunun icin "ne gerekiyorsa yaparim" diyen insanlar cogunlukla dolandiricilarin aradigi kisiler oluyor.

kisisel tavsiyem, dogru bir isi seviyorsan ve tutkuyla bagliysan o is alaninda en iyisi olmayi hedeflemek parayi hedeflemekten daha dogru bir yol. en iyisi oldugunda zaten oldukca fazla para kazanmaya basliyorsun. dogru sekilde kendine yatirim yaparak hem mesleki bilgi ve tecrubeni hem de cevreni gelistirip nihayi olarak kendi markani olusturman.

ps. bu arada ayda 50k ile zengin olunmaz denmis, cok daha aziyla dahi dogru birikim ve yatirimla mumkun. para yonetmeyi ve para cevirmeyi bilmek para kazanmayi becermek kadar zor ve ayri bir is.
  • hybridus  (15.04.18 18:28:37 ~ 18:31:46)
is kuracaksin. bu baskalarini da calistirdigin zamanla buyuyen bir is de olabilir, revacta bir yetenegin varsa bireysel is alip sonuna erdirdigin isler de olabilir. ortaklik da olabilir. ne kadar revacta ve az kiside bulunan bir bilgi birikimin varsa sansin o kadar fazla. donerci acabilecek birikimi olan binlerce kisi var. ama atiyorum finansin belli bir dar alaninda tecrube sahibi yetkin bilgisayar programcisi cok cok az var. sende ikincisinden varsa, dogru cevre ve baglantilari kurup once kucuk sonra buyuk sonra da tecrubeyle dev projeler alabilirsin.

is kurmak risklidir. cogu is belli bir miktar kapital ister. o kapitali banka sana vermezse calisip biriktirmek zorundasin (veya sana guvenen biri yatirim yapabilir projene, karsiligini da ister haliyle). isini dogrultamazsan o para batar. uzun sureler de kar edemeyebilirsin o yuzden basini sokacak ev karnini doyuracak yemek olayini cozmen lazim hepsinin yaninda.

basarili bir is kurmak da yaraticilik ve bir kac farkli alanda bilgi birikimi ve belli bir kisilik istiyor.
  • robokot  (15.04.18 18:34:09 ~ 18:39:28)
2 milyon TL ile yapıp 1 milyon TL yapamayacağın ne var mesela.

  • facebook  (15.04.18 18:38:58)
Le Casa de papel izleyip o parayı nasıl kazanacağını öğrenebilirsin bence.

  • mehmed resad  (15.04.18 19:01:12)
aslında zor değil. kendine bir hedef seç. kim nasıl zengin olduysa aynısını yap sen de olursun. ama 1. bu hedefi seçmek zor 2. nasıl yapıldığını öğrenmek. 3. olarak şu var ki bu yapmak istediğin sınıf atlamak aslında. bu da gerçekten zor. ama yine de imkansız değil.

bence zenginleri örnek al. mesela abin bankacıysa atıyorum bir bankanın üst düzey yöneticisi nasıl olunur bunu araştır. bu yolda ilerle. zengin olmak aslında planlı bir şekilde çok çalışmayla elde edilebilir bir yere kadar. diğer türlü gelişi güzel çok zor.
  • nick bulamadim  (15.04.18 19:02:27 ~ 19:03:16)
kendi isini kur. bir yerde calisarak olmaz bu isler. tabii kendi isin derken, gece gunduz calisacaksin demek oluyor. bir yerde calismak kolay.

ayrica hedefin para ise bence cok yanlis bir hedef. para bir yerden sonra hicbir anlam ifade etmiyor. onemli olan yaptigin isin anlami ve felsefesidir. topluma kattigi seydir.
  • tomcruise  (15.04.18 20:00:26 ~ 20:04:27)
@tomcruise

En iyi ihtimalle 50-60 yıl daha buralardayız.Yaptğım işi sevmem tabi önemli ama topluma kattıkları pek umrumda değil açıkcası.İşimi seveyim;karsılıgını alayım ve illegal olmasın yeter.
  • ırene adler  (15.04.18 20:20:44)
koca (pref. müteahhit)

  • binder dandet  (15.04.18 20:25:35)
kocam demen, evlilik cüzdanınızın olması şart değil metreslik daha kârlı göte tekmeyi yiyene kadar.

  • Jimmy McNulty  (15.04.18 20:33:15 ~ 20:34:05)
@Sour

ifşa olmak istemediğim için bilgi vermedim ama haklısın bu bilgiler ışıgında yere basan tavsiyeler almak biraz zor.Yine de cevaplar yardımcı oldu.
  • ırene adler  (15.04.18 20:50:45)
Millet alibaba'dan telefon kabı alıp satıyor instagram'da. Bok gibi de para yapıyolar sanki yani. 5 cent'ten daha ucuzua aldığı kabı 20₺'ye satsa ohoooo. Ama çok uğraşlı bir iş ıncıklı cıncıklı. Zengin etmez ama kısa vadede eğer aldıklarının tamamına yakının satmayı başarabilirsen -konteyner'ın yarısından fazlasının elinde kalıp zarar etmen %90 falan- biraz para kazanabilirsin.

Kendi işini kurman lazım, o da sermaye gerektirdiği için böyle ufak oturduğun yerden yapabileceğin şeyler yapabilirsin ancak gibime geliyor başlangıç olarak. Daha sonra ne yapacağın senin uzmanlığına kalmış.
  • mirafiori  (15.04.18 22:06:33)
yurtdışında, düzgün bir ülkede (almanya-abd-fransa-kanada vs. gidip çek cumhuriyetinde çalışırsan çok önemi olacağını sanmıyorum) 5-10 yıl çalışırsan buraya dönüşte alacağın paralar baya ciddi.
ya da expatlık. geçen günlerde bir şirket expat arıyordu tr için. 5 yıl deneyimli adama tr için şartları ev, araba, sigorta, yıllık 40bin euro.

kısacası yurtdışına yaşamınızı taşırsanız bırakın 5-10 yılı, 3-4 yıl bile çalışıp dönseniz burada 10 yıl kariyer önde olursunuz. 2 milyon tl vs çok bilemem ama izmir'de bir firmada expat olarak yurtdışından getirilen türk bir müdür var. 10 bin euro+ her şey. mercedes, villa, kredi kartı, bütün masrafları. eli cebine gitmiyor.

ben bu iş kurma vs olaylarından anlayan biri değilim. beyaz yakayım. bu kafayla önerebileceğim tek şey bu.
  • logisticsmanager  (16.04.18 04:09:56)
saglik ozellikle ruh sağlığı çok önemli bir kere, bir de o dediğin 60 senelik hayatın neresinde olduğun.

bence sen hiç bir zaman zengin olamayacaksin fakat asıl istediğinin zenginlik olmadığını 5 bilemedin 10 seneye anlayacaksın :)
  • ateyist_  (16.04.18 07:10:43)
Ticaret yapmaktan başka şansın yok, ya da tüm dünyaya satabileceğin bir fikir/icat.

Şunu da unutma, zengin olmak mutlu etmiyor insanı. Huzurlu ve mutlu olmak çok daha ucuz aslında.

Ha bir de 2 milyon lira ile zengin olunmaz, düzenli gelir yoksa o 2 milyon bir iki sene içinde erir.
  • John Bloor  (16.04.18 11:19:17)