spor puanlama

diyelim ki 8 hareketten olusan bir setimiz var. toplamda 1-1.5 saatte yapiyoruz bunu. bunun bize faydasi da 80 birim.

bu 8 hareket icindeki hareketlerden birini evde atiyorum bulasik yikarken (sedece 1 tanesini) yaptik. ya da tv izlerken yattigimiz yerde birini yaptik. normalde faydasi 10 birim iken oyle ayri, nabiz yukselmeden, onu arkasi olmadan yapinca ne kadar azalir etkisi/faydasi?

8 hareketi aynı seferde yaptığınızda dayanıklılık yani endurance artıyor. Dayanıklılığın artması ile bir tık daha ağır egzersiz programına geçişimiz kolaylaşıyor. Olaya kalori bazında bakarsak tek hareketin sıfır harekete nazaran elbette faydası olur ama anlık bir kalori yıkımı ve kas koruma gibi olur. Onun dışında sportif performans artsın diyorsanız en az 3-4 hareketi yapmak güzel fayda sağlar. Nabzı yükselterek az hareket yaparsanız pilometrik/patlayıcı gücünüz yaptığınız harekete göre artabilir.

  • neferkitty  (13.04.18 15:44:31 ~ 15:47:51)
Güç sporcusu değilsen ve yaptığın spor 1,5 saat sürüyorsa, bunların bir kısmını bulaşık yıkarken ya da yattığın yerde yapıyorsan, bu yaptığın spordan çok fazla bir beklentin olmaması lazım.

  • angelus  (13.04.18 15:52:08)
himm, o zaman gayet anlamli yapmak. yani tuvalete giderken 5 burpee yap gec, ya da suyun kaynamasini squatta bekle gibi.

  • jimicik  (13.04.18 15:54:03)
Bunların hepsi için günlük yarım saat ayır tek seferde yap geç, diğer türlü bi hareketi yapacaksın araya zaman girecek bekleyeceksin kasların soğuyacak burpee yaparken tendonunu koparacaksın 6 ay yürüyemeyeceksin, bunlar bekleyen tehlikeler. Kar-zarar eğrisinde elde edeceğin kardan çok oluşabilecek riskleri-sonuçları belirlemek daha akıllıca olur.

  • angelus  (13.04.18 15:56:24)
@angelus 8 hareketli olan guc programiydi. ama o setin iceriginden bagimsiz olarak, aslinda derdim spora gitmedigim zamanlarda en azindan evde uc bes bir sey yapmis olmak.

anladim kastettigin seyi ama.
  • jimicik  (13.04.18 15:58:02 ~ 15:59:07)
Salona gidemeyip de evde çalışacağın günler olursa, evde yapabilme imkanın olanları tek seferde yapmaya çalış, özel bir zaman ayır bunun için, bunun da kendine göre spesifik etkileri olur illa ki, hatta evde yapacağın hareketleri birkaç farklı çalışmayla zenginleştirebilirsen daha da iyi olabilir. Ya da bu hareketleri tümden boş ver, evde olduğun günleri mobilite-stretching çalışmalarıyla geçir, bu hepsinden daha önemli.

  • angelus  (13.04.18 16:04:29)
yasa! mobilite-stretching diye googleladim, tam da sevdigim seyler ve evde yapabilmelik hareketler.

  • jimicik  (13.04.18 16:16:12)