1 milyona amerikada hayat kurmak mümkün mü ?

var mı böyle bişey ? malum partinin hegemonyasından kaçmam lazım artık canıma tak etti.

sende bu kadar para var ve bize soruyorsun? bu kadar parası olan adamın ufku da geniş olur bağlantıları da.
silinmesin diye cevap. şu arkadaşa bir tweet at. kesin cevabı o bilir.
twitter.com

edit: ben troll olduğunu düşünüyorum ama varsayalım ki var. her yerde uluorta sorup dolandırıcıların eline düşme.
  • lazpalle  (13.04.18 14:32:33 ~ 14:38:13)
@lazpalle ne alakası var, lotodan kazananların hepsinin ufku geniş mi oluyor? allahın kekolarına çıkıyor paralar.

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 14:33:55)
dolar mi tl mi?

  • lifeframe  (13.04.18 14:34:28)
maalesef TL. param her geçen değer kaybediyo : (

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 14:34:59)
1 milyon lira mi?

1-2 sene götürür seni orta direk bir sekilde. o arada calisirim yolumu bulurum dersen ise yarar tabii ki. culsuz gitmekten iyidir. kendine bir ev tutarsin, ikinci el bir araba alirsin. tabii once is bulup vize falan kovalamak lazim.

perspektif acisindan: kalifiye bir elemanin yaklasik 2 senelik falan maasi eder o para.
  • robokot  (13.04.18 14:35:10 ~ 14:36:36)
@robokot şimdi şöyle bir şey mi var. oraya alışıp iş bulunca uzun bi süre çalışınca oturma izni mi alınıyor.

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 14:36:59)
vize almak icin once is bulacaksin daha oraya gitmeden. buldugun sirket sana sponsor olacak. trump geldiginden beri biraz zorlasti o isler sanirim gerci. is sahibi oldugun surece oturma iznin olur o asamada. 5 yil orada calisip (6 aydan uzun ulkeyi terketmemek sartiyla) naturalization icin basvurabiliyor olman lazim. evliysen (amerikan vatandasina) 3 sene.

  • robokot  (13.04.18 14:40:42 ~ 14:41:07)
Vize işini bir şekilde halledebilirsen mümkün ama vize almak için bir yolun yoksa zor.

1M dolar (Bazı eyaletlerde 500k dolara inebiliyor durumsal olarak) yatırım yaparsan vize alabiliyorsun. Bu parayı harcamış olmuyorsun ve kazanç da getirebilir ama tek masrafın bu olmaz emin ol.
  • cleric  (13.04.18 14:44:35)
1 milyon tl paran varsa ve yaşın kaç bilmiyorum sen bunu soruyorsan sen nerde kurarsan kur batırırsın.

  • mikahakkinen  (13.04.18 14:47:37)
Uuu beybi! Arsa al ahahah şaka bi yana yaparsın yahu.

  • cemallamec  (13.04.18 14:48:18)
yeşil pasaportum var bi boka yaramaz değil mi @robokot @cleric

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 14:49:54)
mümkün

  • for the record  (13.04.18 14:51:47)
for the record

nasıllll
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 14:54:27)
yesil pasaport vize islerinde kolayliklar saglayabilir pek bilmiyorum o konuyu. bence 1 milyon lira carcur edilecek bir para degil. napican gidicen orda kira yemek falan derken bir kac senede carcur olacak. ciddi bir plan proje is imkani falan olsa ok de...

1 milyon lira iyi degerlendirilirse buyuk bir hayat garantisi olabilir. eger su an ne yapacagini bilmiyorsan ve doviz fiyatlarindan panikliyorsan sakinlesene kadar parani bir kenara park et. Bunun icin ne yapabilirsin? doviz sepet, altin, hisse, belki bono ve emlak falan seklinde böl parayi dursun bir sure kafan rahat. hayatina ne yapacagina karar ver o arada.
  • robokot  (13.04.18 14:57:08)
Avrupa'da bazı ülkeler oradan gayrimenkul alınması karşılığı oturma izni veriyor bunu düşünebilirsin.

  • ThomasJefferson  (13.04.18 15:01:02)
robokot

şu an yapacağım tek şey vadeye atmak. bono tahvil hiç anladığım şeyler değil.altına dövize atsan şu an tepe noktalarını yaşıyorlar riske girilmez. emlak alsan kiracıyla uğraş. ticarete girsen batma ihtimalin var falan filan. gitmek istiyorum bu ülkeden
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 15:01:05)
ok anliyorum, o zaman en kolayi bir okula kaydol, egitim ile yurursun rahat. ama niyetin buysa zaten doviz alacaksin bu parayla.

bu arada bu para tek bankada duruyorsa da buyuk risk, bankaya bir sey olursa sanirim en fazla 100bin lirasi devlet garantisi altinda.
  • robokot  (13.04.18 15:04:51)
@robokot

doğru diyosun bizim paraya dolar üzerinden bakacak olursak edeceği 250 bin dolar ancak. bankaya bişey olması mümkün müdür yani bahsettiğimiz bankalar teb, finansbank gibi büyük bankalar. zaten onlar da batarsa türkiye batar hepimiz biteriz ne bileyim. en iyisi devlet bankalarında muhafaza etmek ziraat halkbankası vs.
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 15:14:56)
hey corc versene borc eğitim fiyatları ne kadardır ortalam bir yıllık dolar olarak ? kanada da olabilir sizin içinde konuşabiliriz = )

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 15:24:03)
@corc, kanada'da elektrik fiyatlari hakkaten o kadar pahali mi? Amerikada ortalama bir evin 300-500$ arasi elektrik faturasi odemesinin normal oldugunu biliyorum (tabii onlarin evleri bizimki gibi apartman dairesi de degil) ama 1400$ fenaymis. Kanada dolari mi bu? cok buyuk fark yok gerci.

Turkiye'de 1400$ karsiligi elektrik faturasi gelse bir eve gazetede elinde faturayla boynu bukuk fotografin garanti. "Faturayi gordu sok oldu" haber. "Faturayi gorunce bir yanlislik olmasi gerektigini farkeden emekli S.D. (64) -Evde elektrik yanmasin diye televizyon bile acmayiz. Yetkililer parayi odememiz gerektigini soyluyorlar, benim boyle bir durumum yok. Devletten bir cozum bekliyoruz.- dedi" seklinde herhalde.
  • robokot  (13.04.18 15:28:02 ~ 15:31:07)
@robokot

ama kardeş orda asgari ücret 20 bin dolar vardır yani :D
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 15:33:14)
Bir kısmıyla vizyon alın.

  • rahip janick  (13.04.18 15:35:12)
@rahip jinick satan bi yer var alalım

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 16:07:34)
@ThomasJefferson

teşekkürler oda mantıklı araştırıcam.
  • sifirdokuzucuolanvarmi  (13.04.18 16:07:58)
usa çok büyük bir yer, pahalı yerleri de var, ucuz yerleri de. ona göre düşünmelisin, ama ben olsam paraınb hepsi ile über xl araçları alır übere girerdim, 6 dene araba alsam, her biri bana 5 bin lira bıraksa 35 bin lira aylık gelir eder, 5 ayda bir yeni araba alınır o paraya,

  • selam  (13.04.18 16:35:40)
**amerikada da malum trump var, kanadayı düşün..

önce bir dil okuluna gidip orada yaşarken araştırmak daha gerçekçi olur şayet paralar canlıysa.
  • redeath  (13.04.18 16:55:49)