duyurunun avukatlarına / işten ayrılma ve kıdem tazminatı

arkadaşım işten ayrılacak ve kıdem tazminatını almak istiyor. sgk ya gitmiş ve oradaki görevli kendi istifa etse dahi kıdem tazminatını alacağını söylemiş.

bu doğru mu ?

doğru ise dilekçeye özellikle belirtmesi gereken bir konu var mı ? sağlığı bozuldu bu süre içinde, işten ayrılmak isteme nedeni de bu.

nasıl bir istifa dilekçesi yazsın ki, kıdem ödememezlik yapmasınlar

edştlendi: 15 yıllık çalışan ve girişi 99 yılı

15 yıllık değilse
erkekse askere gitmiyorsa
kadınsa evlenmiyorsa
sağlığının bozulmasını filan işverenin bir kusuruna bağlayacak -bu kusuru sebep gösterip ayrılacak- ya da herhangi başka bir kusur bir şey yoksa
alamaz tazminat filan.
  • niye ama  (12.04.18 21:35:09)
cevap veren arkadaşlar avukat mı acaba ?

  • oscar  (12.04.18 21:38:20)
yoo. ama kendi işim, iş kanununu bilmek durumundayım.
kadınsa boşanıp evlensin, gayet alabiliyorlar o zaman.

SGKdaki neye dayanarak söylemiş ben de merak ettim.
  • niye ama  (12.04.18 21:42:05)
edit sonrası
8 eylülden önce girişliyse
onun için zaten SGKdan kıdem taminatı alabilir diye bir yazı alması gerekiyor, onu alsın (gitmişken almadıysa). sonra versin dilekçesini.
  • niye ama  (12.04.18 21:46:25)