Oksitlenen(?) metal düzelir mi? (Dalış regülatörü) - foto ekledim

Aslında oksitlenme mi, paslanma mı, başka bir şey mi bilmiyorum.

Dalış regülatörünü 1 sene önce çantasına koyup kaldırmıştım. Sanırım nemli kalmış (rutubetli de bir bölgede duruyordu zaten), bu sabah açtığımda metal kısımlarında bozulma gördüm ve şok oldum.
Bazı yerleri pütür pütür olmuş, açık yeşil noktalar var, sanki küfümsü şeyler de var. Bu oksitlenme mi oluyor?

Aldığım yeri aradım, getirin görelim dediler ama ancak hafta sonu götürebileceğim. Telaş yaptım, hassas ve pahalı bir ekipman:(

Kurtarılabilir mi?

Eğer aldığınız yer çare bulamazsa silah tamircilerine bir sorun, malum çelik ve paslanma konusunda uzmanlar silahçılar.

  • John Bloor  (09.04.18 15:35:31)
  • iki ekmek bir sigara  (09.04.18 17:08:42)
hayır. aynı şekilde regülatörü 2 sene kullanmadım, bu sene elime eldığımda işi tamamen bitmişti. 1 sene için çimento kurtarabilir aslında. nalburdan alabileceğiniz en düşük miktarda toz çimentoyu (100 gram yeter bile) elinize alıp oksitli yeri ovalayın. muhtemelen o pütür pütür yerleri ve yeşil yerleri yok eder ama seneye yine gelecek onlar :(

  • Tears of Devil  (09.04.18 19:18:53)
@tears of devil, zaten şimdi bu küflerin hortumun içinde de oluşabileceği aklıma geldi. Muhtemel çöp olacak ya lanet olsun.
(Bc yeleğin de plastik hortum kısmının üzerinde bildiğimiz küf vardı ama yıkadım geçti)

Peki bu bozulmanın adı nedir biliyor musunuz? Paslanma mı?
  • peggy  (10.04.18 11:03:52)
aslında oksitleniyor. tuzlu su kalıntısı yüzünden hem oksit hem küf. bir daha düzelmesi de zor dediğim gibi. çimentoyla ovaladınız diyelim, 1 seneye kalmaz yine aynı olacak. çünkü metalin üstündeki kaplama artık yok, su direk metale temas edecek..

  • Tears of Devil  (10.04.18 11:10:46)
Parça sökülecek, kumlanacak, tekrar kaplanacak. Tabi değerli bir parçaysa, yoksa pahalıya mal olur.

  • John Bloor  (10.04.18 11:45:28)